Na koniec III kwartału tego roku udział pięciu banków o najwyższej sumie bilansowej w aktywach całego sektora wynosił 57,3 proc. – wynika z informacji Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że wskaźnik koncentracji CR5-aktywa utrzymuje się już od kilku kwartałów na poziomie wyraźniej wyższym od dziesięcioletniej średniej – przed pandemią najwięksi gracze mieli mniej niż połowę aktywów.
Lista największych
Polski sektor bankowy tworzy 30 banków komercyjnych, 498 spółdzielczych i 35 oddziałów instytucji kredytowych i banków zagranicznych. Z analizy „Rzeczpospolitej” wynika, że piątka największych banków pod względem aktywów to w kolejności: PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski i mBank. Z tego dwa pierwsze mają większościowy udział kapitału polskiego, a reszta to głównie kapitał zagraniczny.
Niekwestionowanym liderem sektora od lat jest PKO BP, a jego pierwsza pozycja wydaje się niezagrożona. Bank Pekao SA obecnie zajmuje drugą pozycję, ale czasami jest wyprzedzany przez Santander Bank Polska. Ciekawe, że SBP (dawniej BZ WBK) dołączył do ostrej rywalizacji o miejsce w ścisłej czołówce relatywnie niedawno, tj. kilka lat temu. Z naszej szacunków wynika, że jeszcze dziesięć lat temu ten bank lokował się na ostatnim miejscu w „wielkiej piątce”. Z kolei ING Bank Śląski i mBank na przemian zajmują czwartą i piątą lokatę w Polsce.
Czytaj więcej
Zyskiem z akcjonariuszami będę mogły podzielić się jedynie te banki, które spełniają surowe wymogi.