Z definicji, powinno to wiązać się z nie pobieraniem opłat za otwarcie i prowadzenie konta. A co z pozostałymi kosztami? Tu bywa różnie, w niektórych bankach trzeba zapłacić za wydanie karty do konta, w innych za korzystanie z karty, niemal wszystkie pobierają opłatę za wypłatę z obcego bankomatu. To, jaki rzeczywiście poniesiemy koszt za korzystanie z codziennej bankowości, zależy od jej zakresu. Wybierając konto bankowe warto przejrzeć tabele opłat i prowizji by w pełni, także pod względem kosztowym, dostosować rachunek do swoich potrzeb.    

Wśród banków oferujących konta za 0 znajdują się: BNP Paribas, Citikonto, Konto z Lwem Direct w ING Banku, eKonto w mBanku, Nest Konto, PKO Konto za Zero i Konto Plus w Plus Banku. Niedawno do tego grona dołączył Aion Bank z Kontem w planie Light.  

Zazwyczaj banki nie pobierają opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, jednak w większości pojawiają się np. opłaty za kartę w momencie gdy nie ma wyrobionej odpowiedniej aktywności minimalnej liczby transakcji kartą. Taka sytuacja występuje w BNP Paribas, ING Banku, mBank czy w Plus Banku. Aion Bank nie ma takich limitów i jest w pełni cyfrowy, czyli każdą transakcję można załatwić z aplikacji mobilnej na smartfonie.

Banki stosują opłaty za użytkowanie karty debetowej, która może zostać zniesiona po spełnieniu określonych warunków, np. zawarcie transakcji kartą w poprzednich miesiącach na kwotę 200-500 zł tak jest np. w mBanku. Aion Bank nie ma miesięcznych limitów ale posiada jednorazową opłatę za wydanie karty, w wysokości 11,99 zł. Aion daje również dostęp do elektronicznych kart bez opłaty za wydanie ani użytkowanie, podobnie jak ING czy mBank. Z kart wirtualnych można skorzystać od razu po założeniu konta i dodać je do e-portfela w Apple Play lub Google Play. Karta działa jak karta tradycyjna, i dodatkowo jest bezpieczna dla środowiska.

Każda karta elektroniczna - w telefonie, choć nie ma fizycznej postaci, daje pełny dostęp do gotówki na koncie, wypłat z bankomatów etc. – przyznaje Mateusz Żelechowski, dyrektor departamentu klienta indywidualnego w mBanku. Dzięki zastąpieniu karty fizycznej cyfrowym odpowiednikiem w ostatnich miesiącach oszczędziliśmy światu wspólnie z klientami ponad pół tony plastiku. 

Przelewy 

W większości banków darmowe są wszystkie polskie przelewy wykonane przez internet i w aplikacjach mobilnych. Aion Bank oferuje dodatkowo darmowe przelewy zagraniczne bez prowizji i dodatkowego spreadu. Koszt takiego przelewu w innych bankach może wynieść nawet 100 zł.  

Wypłaty gotówki 

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Najczęstszym miejscem wypłat gotówki przez Polaków są nadal bankomaty. Przeważnie banki, które oferują konta za zero pobierają opłatę za wypłatę gotówki z obcego bankomatu – są to w zależności od banku określone kwoty rzędu 2,5-10 złoty, np. w PKO BP jest to 10 zł, podobnie jak  w Plus Banku lub stanowiące procent od transakcji, tak jak w mBanku 0,5 proc. min. 5 zł. W Aion Banku bez opłat można wypłacić 900 zł miesięcznie w bankomatach - nie tylko w Polsce ale na całym świecie, a powyżej prowizja wynosi 2 proc. W ramach planu Light można dokupić nielimitowane wypłaty w kraju i za granicą za 9,99 zł. W ramach promocji na start bank udostępnia nielimitowane wypłaty na całym świecie do końca października.  

Wkrótce bankomaty odejdą do lamusa, coraz więcej z nich znika z ulic polskich miasta i miasteczek, ponieważ konsumenci coraz częściej używają płatności elektronicznych.

Pełna cyfrowość 

Konta za 0 zł w większości banków założyć można bez wychodzenia z domu, jednak niekiedy podpisanie umowy następuje z kurierem lub w placówce, więc proces nie jest do końca cyfrowy. Możliwość załatwienia wszystkich formalności zdalnie - bez wizyty kuriera, drukowania i dostarczania papierowych umów, obecnie oferuje Aion Bank. W tym przypadku umowa imienna jest wysyłana na adres e-mail. Do założenia konta wystarczy tylko smartphone i dokument potwierdzający tożsamość, a cały proces trwa ok 10 minut. 

Konta walutowe

Polacy coraz częściej korzystają z kont walutowych, zarówno rozliczeniowych jak i oszczędnościowych. W Aion Banku w ramach głównego darmowego rachunku bank oferuje założenie również darmowe konta wielowalutowe w EUR, USD, GBP i CHF. Dodatkowo, umożliwia wymianę walut i płatności w obcych walutach po kursie międzybankowym bez spreadów, limitów, ograniczeń dotyczących kwot czy liczby transakcji, co jest przydatne w płatnościach, wypłacie gotówki i przelewach zagranicznych.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Średnie rynkowe oprocentowanie rocznej lokaty w Polsce to zaledwie 0,16 proc. Obecnie przeciętny zysk z rocznej lokaty bankowej na 10 000 zł to 11,34 zł, już po odjęciu podatku Belki. Przy obecnej inflacji trudno tu wręcz mówić o jakimkolwiek zysku. Najniższa oferta konta oszczędnościowego to 0,01 proc. np. w PKO BP.  Najwyższe oprocentowanie konta oferuje  mBank - 1,7 proc. Odkładanie oszczędności niestety jest limitowane w czasie (3 mies.) i maksymalną kwotą do 10 tys. zł. W przypadku Aion Banku klient nie ma takich restrykcji - czasowych ani kwotowych, a kapitalizacja jest naliczana miesięcznie. Oprocentowanie konta oszczędnościowego w darmowym planie Light wynosi 1 proc. w skali roku, bez limitów wpłacanych kwot. Wyższe plany oferują do 1,5 proc. Bank posiada też konta oszczędnościowe w euro z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc. ING Bank czy mBank oferują konta w obcej walucie z oprocentowaniem 0,01 proc., a w PKO BP i BNP Paribas konta te nie są oprocentowane. 

Inwestycje

Coraz częściej słyszy się o fintechach oferujących możliwość inwestowania w ETF-y, spośród banków mają je ING Bank Śląski, PKO BP oraz Aion Bank. 

Platforma Aion Banku ma kolejny wyróżnik, jest intuicyjna i dostępna z aplikacji bankowej, oferuje inwestycje na globalnych rynkach, m.in. Europy, Stanów Zjednoczonych. Koszt jej używania w podstawowym koncie to 19,99 zł/mies. Bank jako jedyny nie pobiera opłaty za zarządzanie funduszami, prowizji ani nie zarabia na przewalutowaniu, bo wszystkie transakcje w banku są liczone po kursie międzybankowym. Dużym atutem jest próg wejścia, który wynosi 20 euro. W porównaniu do 1 tys. zł w ING oraz 6 tys. zł w PKO BP. Inwestowanie z ING wiąże się z kosztami 0,75-1,15 proc. a w PKO BP jest to 2 proc. wartości wpłaty.

Nowy wyznaczniki innowacji

Bankowość przechodzi dynamiczny rozwój i zaczyna zmieniać swoją rolę wśród użytkowników. W czasach kiedy telefon służy nie tylko do komunikacji a jest narzędziem pracy, sklepem, miejscem spotkań i dostępu do informacji - bankowanie z telefonu jest naturalną koleją rzeczy. Jednak tradycyjna oferta produktów bankowych jest już często niewystarczająca, dlatego do głosu dochodzą innowacyjne platformy, świadczące kompleksowe usługi, nie tylko w obszarze finansów. – przyznaje Karol Sadaj, Country Head Aion Banku w Polsce.

Podobnego zdania jest Łukasz Dąbrowski, Dyrektor Biura Rozwoju Bankowości Codziennej w Banku BNP Paribas - Nowe pokolenie Klientów oczekiwać będzie dostępu do szerokiego spektrum usług dodanych do konta, które będą wspierać i ułatwiać realizację własnych pasji, zainteresowań oraz hobby. Widać, że samorealizacja i satysfakcja z życia to najważniejszy motor napędowy oczekiwań młodego pokolenia. Sektor bankowy będzie musiał odpowiedzieć na takie postawy, oferując wraz z kontem osobistym m.in. dostęp do multimediów np. muzyki, streamingu, a także informacji, edukacji czy pełnego wsparcia w podróży.

Tomasz Molenda, Dyrektor Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Pekao SA przyznaje, że prostota, szybkość, innowacyjność oraz praktyczność oferowanych rozwiązań wzbogacone o szerokie korzyści to słowa-klucze, które najlepiej oddają obecne i przyszłe oczekiwania klientów w stosunku do kont osobistych. 

Materiał powstał przy współpracy z Aion Bank