Jeden z największych banków inwestycyjnych zaznacza swoją obecność w Polsce, otwierając biuro w Warszawie. Na jego czele stanie Artur Tomala, odpowiedzialny dotąd za doradztwo na polskim  rynku kapitałowym. Oprócz niego, Goldman Sachs reprezentować będą Mirosław Urbański, do niedawna dyrektor w Deutsche Bank, a także Marek Raczko, ekonomista banku. Planowane jest także zatrudnienie analityków spółkowych.

- To logiczne, że w następstwie rozwoju biznesu i kontaktów z klientami, decydujemy się na otwarcie biura - mówi Alexander Dibelius, odpowiedzialny w Goldman Sachs za Niemcy, Europę Środkową i Rosję. - Dojrzałość rynku finansowego w Polsce stanowi zachętę dla spółek i inwestorów. Warszawa traktowana jest jako centrum finansowe regionu.

Według władz Goldman Sachs, ogromnym atutem Polski jest silny rynek kapitałowy, z dużą liczbą debiutów i dużym udziałem inwestorów indywidualnych. - Nie otwieramy biura tylko dla klientów polskich, ale także dla inwestorów zagranicznych, którzy chcą mieć doradcę na polskim rynku - podkreśla Alexander Dibelius.

Goldman Sachs nie jest pierwszym zagranicznym bankiem inwestycyjnym, który otwiera biuro w Polsce w odpowiedzi na coraz większą skalę transakcji, w tym prywatyzacji. Na taki krok zdecydowały się także UBS, Credit Suisse i JP Morgan.

Goldman Sachs doradzał m.in. przy ofertach publicznych Polskiej Grupy Energetycznej, PZU i GPW. Doradzał także przy sprzedaży Polbanku Raiffeisenowi. Goldman Sachs jest także dealerem skarbowych papierów wartościowych, co daje mu prawo do zakupu rządowych obligacji bezpośrednio na aukcjach organizowanych przez Ministerstwo Finansów.