Pod lupą znajdą się m.in. poczynania Banku Anglii podczas niedawnego kryzysu finansowego po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings. Analizowane będzie nie tylko działanie mechanizmu Emergency Liquidity Assistance (nadzwyczajne wspieranie płynności banków komercyjnych) w latach 2008-2009, ale także trafność prognoz Komitetu Polityki Pieniężnej, gremium odpowiedzialnego za kształtowanie stóp procentowych.
Mervyn King, prezes Banku Anglii najpierw bronił się przed przeglądem argumentując, że poczynania jego instytucji były już analizowanie, ale w końcu uległ i zgodził się na kolejne prześwietlenie jego instytucji „o ile jest to konieczne".
Andrew Tyrie, przewodniczący komisji parlamentarnej zajmującej się bankiem centralnym, na początku maja oświadczył, że przegląd jego działań podczas kryzysu finansowego jest konieczny, „gdyż parlamentarzyści wciąż nie mają wspólnego, zdecydowanego stanowiska w kwestii popełnionych błędów, a które w przyszłości przypuszczalnie miałaby wyeliminować nowa ustawa". Tyrie uważa, że taki przegląd powinien zostać przeprowadzony wcześniej, zanim pogłębił się kryzys w strefie euro.
Analizy działalności Banku Anglii dokonają Ian Plenderleith, były członek władz tej instytucji, David Stockton, były szef departamentu analiz i prognoz amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Bill Winters, prezes Renshow Bay (firmy zajmującej się zarządzaniem pieniędzmi), były członek brytyjskiej, niezależnej komisji ds. banków. Rada nadzorcza Banku Anglii oczekuje, że raport niezależnych ekspertów trafi do niej w październiku i wkrótce zostanie opublikowany.