Przedstawiciele MasterCard spotkali się wczoraj z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, a tematem rozmowy była postawa organizacji płatniczej w sprawie prowizji kartowych interchange. Jednak z naszych informacji wynika, że ostateczne stanowisko w tej sprawie MasterCard przedstawi pod koniec maja.
1,6 proc. wynosi w Polsce prowizja od transakcji kartą debetową. Jest dwukrotnie wyższa niż w UE
Z naszych informacji wynika, że na wczorajszym spotkaniu MasterCard przedstawił strategię działania w Polsce i na innych rynkach. Przypomnijmy, że od postawy tej organizacji zależy, czy wejdzie porozumienie zakładające stopniową obniżkę prowizji od transakcji kartami. Za takim porozumieniem opowiedziały się wszystkie strony obrotu kartowego: banki, organizacje zrzeszające handlowców, agenci rozliczeniowi oraz organizacja płatnicza Visa. W pracach zespołu, zorganizowanego przez NBP, MasterCard nie uczestniczył, tłumacząc, że obawia się, czy takie porozumienie nie zostanie uznane za zmowę cenową.
Obecnie średnia stawka opłaty w Polsce wynosi 1,5 – 1,6 proc. wartości transakcji i jest dwukrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycją porozumienia opracowanego przez zespół pod kierownictwem NBP, stawki mają spaść w pierwszym etapie do 1,1 – 1,2 proc., a w perspektywie 2017 roku do 0,7 – 0,8 proc. w zależności od rodzaju karty.
Plan obniżek tych opłat poparły banki, handlowcy, agenci rozliczeniowi oraz organizacja Visa i teraz wejście w życie porozumienia zależy tylko od postawy MasterCard. Jeśli organizacja ta się nie zgodzi na ustalenia, prawdopodobne są ustawowe regulacje wymuszające obniżkę tych stawek. Ministerstwo Finansów już wcześniej zapewniało, że podejmie prace legislacyjne w sprawie obniżenia interchange, jeśli rozmowy stron nie dadzą efektów. Organizacje zrzeszające handlowców zaapelowały do MasterCard o przystąpienie do porozumienia i akceptację faktu, że wszystkie środowiska biznesowe zainteresowane wysokością opłat zaakceptowały ich obniżki.