Były prezes Idea Banku bez absolutorium

Walne zgromadzenie Idei nie udzieliło absolutorium także trzem innym byłym członkom zarządu. Z kolei w Aliorze, wbrew woli rady nadzorczej, udzielono skwitowania wszystkim członkom zarządu.

Aktualizacja: 29.06.2019 20:28 Publikacja: 29.06.2019 14:58

Były prezes Idea Banku bez absolutorium

Foto: materiały prasowe

Piątkowe walne zgromadzenie Idea Banku nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków byłemu prezesowi Tobiaszowi Buremu, który na początku listopada ubiegłego roku zrezygnował z tej funkcji.

W Idei czwórka bez skwitowania

Absolutorium nie udzielono także trzem byłym członkom zarządu Idea Banku: Małgorzacie Szturmowicz, Anecie Skrodzkiej-Książek i Dariuszowi Makoszowi. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku rada nadzorcza odwołała odpowiadającą za finanse Szturmowicz a pod koniec czerwca Makosza, który kierował pionem sprzedaży (wtedy też sama zrezygnowała Skrodzka-Książek odpowiadająca za departamenty compliance i ryzyka operacyjnego).

Brak absolutorium uzasadnia odwołanie danej osoby z pełnionej funkcji lub wystąpienie wobec niej z powództwem odszkodowawczym (nie dzieje się to automatycznie). Jednak brak skwitowania nie jest warunkiem do takich działań niezbędnym, powództwo dopuszczalne jest też wobec członka zarządu, który absolutorium uzyskał. Udzielenie absolutorium oznacza potwierdzenie prawidłowości działań członka zarządu.

Absolutorium z wykonania obowiązków członków zarządu otrzymali: Magdalena Skwarzec, Piotr Miałkowski, Artur Kubiński, Jaromir Frankowicz, Dariusz Daniluk, Piotr Petelewicz, Rafał Grodzicki, Tomasz Górski oraz p.o. prezesa Jerzy Pruski, który na początku listopada 2018 r. objął stery po odejściu Burego.

Władze Aliora z absolutorium

Walne zgromadzenie Alior Banku, które również odbyło się w piątek, udzieliło absolutorium wszystkim członkom zarządu. Także wiceprezesowi Maciejowi Surdykowi mimo że w środę rada nadzorcza Aliora rekomendowała udzielenie absolutorium dwunastu obecnym i byłym członkom zarządu, wśród których Surdyka nie było.

Powodów takiej rekomendacji rady nadzorczej bank nie podał, choć pojawiły się domysły, że może chodzić o problemy banku z niektórymi klientami firmowymi. Surdyk od kwietnia 2018 r. jest wiceprezesem i odpowiada za strategię oraz sprzedaży do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, sprawuje nadzór nad departamentem skarbu i biznesu agro. Z bankiem związany jest od 2013 r. Przed powołaniem do zarządu był dyrektorem zarządzającym pionu rozwoju bankowości przedsiębiorstw.

Piątkowe walne zgromadzenie Idea Banku nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków byłemu prezesowi Tobiaszowi Buremu, który na początku listopada ubiegłego roku zrezygnował z tej funkcji.

W Idei czwórka bez skwitowania

Pozostało 89% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Banki
Globalni cyfrowi liderzy - wśród nich wyróżniono aż pięć banków z Polski
Banki
Czy polski mBank podbił Czechy i Słowację? Rośnie szybciej niż inni
Banki
Niemcy nie chcą u siebie UniCreditu, Włosi też nie
Banki
Cezary Kocik otrzymał zgodę KNF na objęcie funkcji prezesa zarządu mBanku