fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Sąd odrzucił pozew Chomikuj.pl przeciwko wydawcom

ROL
Magdalena Lemańska
Właściciel portalu chciał, by Polska Izba Książki zdjęła ze swojej witryny pismo, w którym jest mowa o tym, że jest on serwisem pirackim
Jak podaje mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k., która reprezentuje wydawców w tej sprawie, Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo administratora portalu Chomikuj.pl firmy FS File Solutions Limited przeciwko Polskiej Izbie Książki o naruszenie dóbr osobistych i zobowiązanie do opublikowania przeprosin (portal złożył taki pozew w kwietniu ubiegłego roku).
- Uznał, że wypowiedzi Polskiej Izby Książki nie były bezprawne, ponieważ Izba zasadnie występowała w interesie wydawców, których prawa są naruszane przez administratora Chomikuj.pl. Zdaniem sądu, administrator tego portalu nie korzysta z wyłączenia odpowiedzialności z tytułu naruszenia praw autorskich, ponieważ jego działalność nie ogranicza się tylko do samego przechowywania utworów – mówi prawniczka.
Wydawcy są zadowoleni z wyroku. Jak podają, nie jest on jednak prawomocny i można oczekiwać, że po doręczeniu pisemnego uzasadnienia FS File Solutions Limited złoży apelację. Zapewnia o tym Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl. - Jesteśmy przekonani o swoich racjach i nie możemy zgodzić się z dzisiejszym wyrokiem sądu. Sąd w ustnym uzasadnieniu powiązał usługę hostingu z definicją przechowywania rzeczy z Kodeksu Cywilnego, co jest naszym zdaniem nieporozumieniem. Z całą pewnością będziemy się od tego wyroku odwoływać - mówi.
Niezależnie od tej sprawy wydawcy oskarżają Chomikuj.pl o umożliwianie obrotu pirackimi treściami w ramach pozwu zbiorowego.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA