Nagroda 'Rzeczpospolitej' im. Jerzego Giedroycia

Nagroda im. Giedroycia dla Nowaka i Snydera

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Andrzej Nowak i Timothy Snyder to laureaci tegorocznej, XII edycji Nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia
Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest od 2001 roku za działalność w imię polskiej racji stanu. Redakcja „Rzeczpospolitej" ustanowiła ją w pierwszą rocznicę śmierci tego polskiego patrioty, dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, będącego ważnym punktem odniesienia dla emigracji polskiej oraz opozycji w PRL.
Sylwetki lauraetów:
Andrzej Nowak: Adwokat republikańskiego dziedzictwa
Timothy Snyder: Nasz człowiek w Ameryce
Wyróżnienie jego imienia otrzymują osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez Giedroycia. Należą do nich: bezinteresowna troska o sprawy publiczne, prowadzenie polityki pojętej jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom, umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywanie dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także praca nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.  
Andrzej Nowak to profesor historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicysta i sowietolog. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX – XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Od 1994 roku do 2012 był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Arcana".   Timothy Snyder to amerykański profesor historii z Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej, autor takich publikacji, jak „Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569 – 1999", „Czerwony Książę", „Skrwawione ziemie". Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagroda im. Giedroycia dla Nowaka i Snydera - obejrzyj relację   Timothy Snyder: Giedroyc był krytyczny wobec własnego narodu   Andrzej Nowak: Nagroda ma dla mnie wymiar osobisty
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL