fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Microsoft: Windows 8 sprzedaje się świetnie

Bloomberg
Sprzedaż smartfonów z systemem Microsoftu wzrosła czterokrotnie od ubiegłego roku, a nowy system Windows 8 rozszedł się w 40 mln sztuk
Microsoft podał, że jego najnowszy system operacyjny Windows 8 rozszedł się w 40 mln egzemplarzy, a sprzedaż smartfonów z systemem Windows Phone jest obecnie aż czterokrotnie wyższa niż przed rokiem.
- Windows Phone 8 jest na rynku dopiero od kilku tygodni i już sprzedaje się świetnie – stwierdził Steve Ballmer, szef Microsoftu, podczas spotkania z udziałowcami spółki. – Urządzenia produkowane przez HTC i Nokię uzyskują entuzjastyczne recenzje, a ich pierwsze dostawy w wielu krajach rozeszły się na pniu.
Liczby wyglądają imponująco, ale co w rzeczywistości oznaczają? Fakt, iż w ciągu zaledwie miesiąca Microsoft sprzedał 40 mln sztuk swojego nowego systemu operacyjnego Windows 8, wcale nie oznacza, że właśnie tyle sztuk trafiło w ręce użytkowników komputerów czy tabletów. Koncern sprzedał tyle licencji na swoje oprogramowanie dystrybutorom i przedstawicielom handlowym, a więc pudełka z Windows 8 mogą wciąż jeszcze leżeć w ich magazynach. Tym niemniej wynik ten jest spektakularny. Dla porównania: Windows XP w ciągu pierwszego miesiąca sprzedaży w 2002 roku rozszedł się w 8 mln sztuk, Microsoft Vista - 10 mln w 2006 roku, a Windows 7 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od premiery rynkowej w 2009 roku został sprzedany w 60 mln egzemplarzy.
Wątpliwości budzi również „czterokrotnie wyższa liczba sprzedawanych smartfonów z systemem Windows Phone". Szef Microsoftu nie sprecyzował, o jaki okres mu chodzi. Z raportu firmy Gartner wynika, że klienci kupili w trzecim kwartale tego roku 4 mln smartfonów z systemem Microsoftu, co nie jest z dobrym wynikiem. W tym samym czasie sprzedanych zostało 122,5 mln aparatów z systemem Android i 23,5 mln iPhone'ów. Jednak obecnie na rynku jest o wiele więcej modeli telefonów z systemem Windows Phone niż w ubiegłym kwartale (m.in. dobrze oceniana Nokia Lumia 920), tak więc ich sprzedaż mogła rzeczywiście bardzo przyspieszyć.
Microsoft bardzo liczy na to przyśpieszenie, bo mimo trwających od ponad roku wysiłków zwiększa swój udział rynku opieszale. Według Gartnera w trzecim kwartale 2011 roku system Windows Phone obecny był na zaledwie 1,5 proc. telefonów komórkowych na rynku, a rok później udziały te zwiększyły się do 2,5 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA