fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Przyspieszenie na kolei

Ministrowie transportu Polski i Niemiec Sławomir Nowak i Peter Ramsauer podpisali w Berlinie umowę o współpracy.
Jej cel to ułatwienie komunikacji kolejowej przez granicę. Umowę podpisano w obecności szefów rządów. – Dzisiaj mówiliśmy głównie o połączeniach kolejowych. Postęp jest wyraźny, chociaż nas usatysfakcjonuje dopiero finał, a więc możliwość szybkiego i zupełnie bezproblemowego przejazdu między Warszawą a Berlinem – stwierdził premier Donald Tusk.
Dziennikarze pytali o odkładanie przez Niemców inwestycji na liniach prowadzących do Polski. – Oczywiście im szybciej te inwestycje będą zakończone, tym lepiej – odparł Tusk. Liczy, że przyczynią się do tego pieniądze z proponowanego przez Brukselę programu CEF (Connecting Europe Facility). Mają być z niego współfinansowane inwestycje w infrastrukturę energetyczną, transportową i telekomunikację w latach 2014–2020. CEF ma mieć budżet rzędu kilkudziesięciu miliardów euro.
Jakie połączenia z Niemcami oferuje kolej? PKP Intercity jeździ z Gdyni do Berlina przez Poznań i z Warszawy do Berlina. Pociąg z Warszawy przez Poznań do Amsterdamu zatrzymuje się we Frankfurcie nad Menem. Eurocity „Wawel” kursuje z Krakowa, Katowic i Wrocławia do Berlina i Hamburga.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA