fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Twarde „nie” dla aborcji

Fotorzepa, Danuta Matloch
Rośnie poparcie dla ochrony życia od poczęcia. Spada przyzwolenie na tzw. aborcję eugeniczną
Mocny głos przeciw aborcji w środku najgorętszego od lat sporu politycznego o usuwanie ciąży. Centrum Myśli Jana Pawła II opublikuje dziś wyniki badań nad stosunkiem Polaków do ochrony życia. „Rz" pierwsza je opisuje.
80 proc. Polaków zgadza się z opinią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to o 10 pkt proc. więcej niż w 2007 roku. Gdy pięć lat temu na pytanie o akceptację tej zasady częściej odpowiadano „raczej tak" (37 proc.) niż „zdecydowanie tak" (33 proc.), to obecnie „zdecydowanie tak" mówi 47 proc., a „raczej tak" 33 proc. osób.
Gdy chodzi o ustawę aborcyjną, z 52 do 46 proc. spadła akceptacja dla dopuszczanej przez nią aborcji w sytuacji, kiedy dziecko ma się urodzić upośledzone. Przeciwników zaś przybyło – z 31 do 35 proc.
A to właśnie projekt nowelizacji ustawy znoszący możliwość usunięcia ciąży w takiej sytuacji wywołał burzę. Na początku października prawicowa opozycja dzięki wsparciu konserwatywnych posłów PO (a także PSL) wygrała głosowanie w Sejmie, kierując do dalszych prac projekt Solidarnej Polski w tej sprawie. Premier Tusk zareagował nerwowo, nakazując posłom swego klubu „naprawienie sytuacji". Zdecydowanie przeciwko zmianom przepisów, czyli w obronie tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., opowiedział się też prezydent Bronisław Komorowski.
Socjolog: – Postawa wobec życia poczętego raczej łączy, niż polaryzuje Polaków
– Jest ogromny nacisk na to, aby szybko pracować w komisjach. Pierwsze posiedzenie już we wtorek – mówi Bolesław Piecha, przewodniczący Komisji Zdrowia, do której trafił projekt.
Prezydium episkopatu Polski wydało zaś w piątek oświadczenie, w którym „domaga się pełnego poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów w głosowaniach" i opowiada za zmianą prawa.
Tymczasem dzisiaj SLD zamierza złożyć projekt wprowadzający aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży, a po trzech miesiącach pozwalający na nią w sytuacjach obecnie przewidzianych prawem. Podobny projekt Ruchu Palikota dwa tygodnie temu Sejm odrzucił.
Badania Centrum Myśli Jana Pawła II (przeprowadzone wspólnie z CBOS) są ze stycznia tego roku, a więc zanim jeszcze wybuchł najnowszy spór o aborcję. Ale bez wątpliwości pokazują, że to lewica rozmija się z nastrojami społecznymi.
Wynika z nich bowiem, że szacunek Polaków dla ludzkiego życia rośnie oraz się utrwala. Poparcie dla ochrony życia wzrosło przez ostatnie pięć lat we wszystkich grupach wiekowych i społeczno-zawodowych z wyjątkiem rolników (tu spadek o 6 pkt proc.). Wzrost poparcia nastąpił głównie w grupie osób między 30. a 39. rokiem życia (o 14 pkt proc.), a także 20. a 29. rokiem życia (o 9 pkt proc.), wśród kadry kierowniczej i specjalistów (o 11 pkt proc.), osób z wyższym wykształceniem (o 8 pkt proc.).
– Postawa wobec życia poczętego raczej łączy, niż polaryzuje Polaków, a poglądy swoistych liderów nowoczesności: środowiska ludzi młodych, wykształconych, pełniących funkcje kierownicze zmieniają się na bardziej konserwatywne i bliskie większości społeczeństwa – mówi socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z zespołu przeprowadzającego badania.
U podstaw zasady ochrony życia leży stabilna religijność Polaków, rola, jaką w ich poglądach odgrywa Kościół i bł. Jan Paweł II, który o ochronie życia mówił jednoznacznie i zdecydowanie. – Wzrost tradycjonalizmu wynika z niepewności ekonomicznej – uważa z kolei socjolog, prof. Henryk Domański. – Jest prawidłowością, że w czasie kryzysu ludzie stają się bardziej konserwatywni.
Wzrost akceptacji dla ogólnej zasady ochrony życia nie jest tak jednoznaczny, gdy chodzi o konkretne trzy sytuacje, w których polskie prawo dopuszcza aborcję: gdy zagrożone jest życie matki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone. Tylko w tym ostatnim wypadku, jak już wiemy, akceptacja dla aborcji spadła. Zmiana poglądów w największym stopniu dotyczy ludzi młodych, w grupie wiekowej 20–29 lat (tu sprzeciw wobec aborcji eugenicznej wzrósł o 21 pkt proc.). Ta grupa razem z osobami między 15. a 19. rokiem życia jest najbardziej sceptyczna wobec tzw. aborcji eugenicznej.
Podobnie jak pięć lat temu większość Polaków akceptuje zapisaną w ustawie dopuszczalność przerwania ciąży, gdy zagrożone jest matki życie (77 pkt proc.) lub zdrowie (64 pkt proc.). O 4 pkt proc. (do 69 pkt proc.) nastąpił wzrost przyzwolenia na aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Polacy są przeciwni aborcji z powodu trudnej sytuacji materialnej kobiety (76 pkt proc., spadek o 3 pkt proc.), której nie dopuszczają obecne przepisy.
Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie losowej 1000 Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA