fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Rekordowa liczba nominacji do nagrody Astrid Lindgren

Aż 207 kandydatów z 67 krajów zgłoszono w tym roku do literackiej nagrody Astrid Lindgren (ALMA). Wśród nich znalazło się trzech polskich pisarzy i Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom
Nominacje za rok 2013 ogłosił przewodniczący jury Larry Lempert na międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.
- W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę nominacji - mówi "Rzeczpospolitej" Lempert. W ubiegłym roku swoich faworytów wytypowało 110 instytucji, a w tym już 122. Kandydatów zgłaszają międzynarodowe, krajowe i regionalne organizacje promujące literaturę dla dzieci i młodzieży oraz instytuty badawcze. Z 177 nominowanych osób, 84 to kobiety. - Nagroda Astrid Lindgren staje się coraz popularniejsza, a literatura dla dzieci przyciąga uwagę coraz większej liczby czytelników na całym świecie - podkreśla Larry Lambert.
Rosnąca popularność nagrody to efekt przemyślanej strategii. Nominacje co roku są ujawniane w czasie międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, a nazwiska laureatów -  na Targach książki w Bolonii, jednocześnie z konferencją prasową w Vimmerby, gdzie urodziła się Astrid Lindgren. Dzięki temu zabiegowi, informacje o nagrodzie mogą trafić nie tylko do ekspertów i osób związanych z branżą księgarską, ale też do szerokiej publiczności. Larry Lempert ma nadzieję, że nagroda Astrid Lindgren, nosząca imię szwedzkiej pisarki i obrończyni praw dziecka, wkrótce stanie się odpowiednikiem nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Współczesna literatura dla dzieci i młodzieży nie stroni od tematyki, która dawniej zarezerwowana była dla dorosłych. Laureat ubiegłorocznej nagrody, Holender Guus Kuijer sięga po różnorodne tematy począwszy od przemocy w rodzinie (ojciec bije nie tylko swojego syna, ale też żonę) poprzez zażywanie narkotyków, przesądy aż do samotności. - Kuijer pisze dla dzieci o otaczającej nas rzeczywistości. To nie jest literatura podręcznikowa czy wymuszająca na nas określone poglądy, tylko podchodzenie do dzieci z właściwym szacunkiem - wyjaśnia Lembert. Do tegorocznego wyróżnienia kandydują między innymi: Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom",  dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska - autorka książek dla dzieci i młodzieży, Jan Pieńkowski - Brytyjczyk polskiego pochodzenia, ilustrator, autor książek i komiksów dla dzieci oraz Dorota Suwalska - pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka i autorka scenariuszy, która w swoim dorobku ma tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Lista laureatów nagrody zostanie ogłoszona 26 marca 2013 roku. Zwycięzca otrzyma czek na 5 milionów koron i dyplom z rąk księżniczki Wiktorii. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się pod koniec maja 2013 r. w sztokholmskiej Filharmonii. Nagrodę literacką pamięci Astrid Lindgren (ALMA) ufundował rząd Szwecji. Przyznaje się ją pisarzom, ilustratorom, a także organizacjom i osobom zaangażowanym w pracę nad propagowaniem czytania wśród najmłodszych, działającym w duchu humanistycznych ideałów, jakim hołdowała autorka "Dzieci z Bullerbyn".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA