fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kompromis w sprawie interchange nadal możliwy

Bloomberg
Wielostronnego porozumienia w sprawie prowizji kartowych nie będzie. Nadal jest jednak możliwie kompromisowe rozwiązanie, bez konieczności wprowadzania ustawowych regulacji
NBP uważa, że mimo nieprzystąpienia organizacji MasterCard do porozumienia dotyczącego obniżki interchange  nadal możliwy jest kompromis w tej sprawie.
Alternatywnym sposobem jego osiągnięcia jest podjęcie jednostronnych decyzji o obniżkach przez organizacje kartowe, zgodnych z programem, oraz złożenie oświadczeń przez  pozostałe główne strony systemów kartowych, tj. wydawców kart płatniczych, agentów rozliczeniowych i akceptantów .
Pod warunkiem że wydawcy kart płatniczych w złożonych oświadczeniach o przystąpieniu do realizacji programu równocześnie zobowiążą się do: wydawania od stycznia 2013 r. nowych kart dla klientów indywidualnych jedynie z obniżonymi stawkami interchange, a w stosunku do kart wydanych wcześniej , dla których stawki interchange byłyby wyższe niż określone w programie wycofanie ich  31 grudnia 2012 r., o ile to możliwe, lub niepobieranie po tym terminie od nich wyższych stawek opłat interchange.
Warunkiem kompromisu w tej formie jest złożenie oświadczeń łącznie przez - banki i innych wydawców kart płatniczych posiadających łącznie co najmniej 90 procentowy  udział  w rynku kart płatniczych w Polsce i taki sam udział rynkowy . agentów rozliczeniowych oraz  w imieniu akceptantów – przez wszystkie sześć organizacji reprezentujących akceptantów, uczestniczących w pracach zespołu przy NBP  ds. obniżek interchange.
Obecnie średnia stawka tych opłat w Polsce wynosi 1,5-1,6 proc. i jest dwukrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycjami porozumienia opracowanego przez zespół pod kierownictwem NBP  stawki mają spaść w pierwszym etapie do 1,1 -1,2 proc., a perspektywie 2017 roku do 0,7-0,8 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA