fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Prawo o zgromadzeniach: prezydencka nowelizacja uchwalona

Zgromadzenia pod kontrolą wójta
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Prezydencka nowelizacja utrudnia organizację dwóch manifestacji w tym samym miejscu i czasie
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację prawa o zgromadzeniach. Nowością są przepisy karne. Przewidują one możliwość nałożenia grzywny zarówno na uczestników zgromadzenia (do 10 tys. zł), jak i jego przewodniczącego (do  7 tys. zł).
Nowelizacja dodaje nową przesłankę  decyzji zakazującej zgromadzenia. Wójt wyda zakaz nie tylko wówczas, gdy dojdzie do wniosku, że manifestacja może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, ale również  gdy w tym samym miejscu i czasie zaplanowane zostaną dwa zgromadzenia, a organizator manifestacji zgłoszonej później nie zmieni – w wyznaczonym terminie – jej miejsca lub czasu.
Ustawa wydłuża również terminy, w którym planowane zgromadzenie trzeba zgłosić gminie. Obecnie informacja o tym musi trafić do wójta nie później niż na trzy dni przed datą wiecu. Nowelizacja wydłuża ten termin do sześciu dni.
Zmieniają się także wymagania formalne zgłoszenia. Poza danymi organizatora zgromadzenia (imię, nazwisko, data urodzenia, zdjęcie i adres) podać należy również te same dane osoby, która będzie jego przewodniczącym.
Wskazać również trzeba datę, miejsce i godzinę rozpoczęcia, czas  trwania, liczbę uczestników, trasę przemarszu,  wskazując miejsce rozpoczęcia i zakończenia manifestacji.
Ponadto gmina będzie obowiązkowo delegować na zgromadzenie swych przedstawicieli, gdy ma w nim uczestniczyć więcej niż 500 osób, a także gdy istnieje niebezpieczeństwo, że może dojść  do naruszenia porządku publicznego.
etap legislacyjny: ustawa przekazana do Senatu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA