fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM dzieli zyskiem

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Polska Miedź ma przekazać na dywidendę 50 proc. ubiegłorocznego rekordowego zarobku - wnioskuje przedstawiciel Skarbu Państwa
Skarb Państwa przeforsował wypłatę 28,34 zł na akcję dywidendy, czyli 50 proc. ubiegłorocznego rekordowego zysku netto. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 16 lipca. By odciążyć spółkę, akcjonariusze otrzymają pieniądze w ratach. 20 sierpnia 3,4 mld zł - czyli 17 zł na walor (taka kwota dywidendy była rekomendowana prze zarząd) a 16 listopada 2,27 mld zł - czyli 11,34 zł na papier „ministerialnej nadwyżki".
Przegłosowana przez WZA dywidenda była zgodna z oczekiwaniami analityków i zapowiedziami ministra skarbu.
Prezes KGHM Herbert Wirth, który dziś rozpoczyna kolejną trzyletnią kadencję powiedział dziennikarzom, że mimo wyższej dywidendy spółka nie wycofa się z inwestycji ale będzie musiała zrobić ich przegląd. Zapewnił, że projekt zaangażowania się w poszukiwania gazu łupkowego będzie kontynuowany, a inwestycje w złoża miedzi w Kanadzie finansowane są z zupełnie innych źródeł. W jego ocenie rynek nie sprzyja obecnie zaciąganiu długu i w tej sprawie nie ma żadnych decyzji.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA