fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Jak ciężki może być list więźnia

Dopuszczalna masa przesyłki listowej wysyłanej przez osadzonych wynosi do 20 gramów.
www.sxc.hu
Ograniczenie wagowe przesyłek listowych wysyłanych przez więźniów do 20 gramów to anachronizm – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich
Po raz kolejny Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na nieracjonalność zapisu rozporządzenia w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kar pozbawienia wolności, który przewiduje, iż dopuszczalna masa przesyłki listowej ekonomicznej, wysyłanej przez osadzonych nieposiadających środków pieniężnych, wynosi do 20 gramów.
Tymczasem jak zauważa RPO, zgodnie z cennikiem opłat za powszechne usługi pocztowe w obrocie krajowym, dopuszczalna masa przesyłki listowej ekonomicznej wynosi do 50 gramów.
W projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które nowelizuje dotychczasowe przepisy nadal funkcjonuje zapis, iż dopuszczalna masa przesyłek listowych wynosi 20 g.
W ocenie Rzecznika nie ma racjonalnych przesłanek do tego, by utrzymywać obecny stan rzeczy, który jest anachronizmem i prowadzi do ograniczenia praw osadzonych. Jednocześnie RPO ponownie wskazuje, iż opłata przesyłki o masie do 50 g jest taka sama, jak przesyłki o masie do 20 g. „Zatem zmiana uregulowań w proponowanym kierunku nie niesie za sobą dodatkowych kosztów przesłania przesyłek osadzonych, ponoszonych przez administrację jednostek penitencjarnych" – wskazuje Rzecznik.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA