fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Jan Klata w Starym Teatrze

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Jan Klata został rekomendowany przez komisję selekcyjną na dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie
Do ogłoszonego przez ministerstwo pod koniec maja postępowania, oprócz Klaty, zaproszeni zostali: dyrektor krakowskiej Łaźni Nowej i dyrektor festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski, reżyser Michał Zadara, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach Tadeusz Bradecki i dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Jarzyna nie uczestniczył w postępowaniu, które ma wyłonić dyrektora krakowskiej sceny.
W zespole tym zasiadali m.in. Krzysztof Globisz, prof. Jacek Popiel i Jerzy Trela. Rekomendacja trafi do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, do którego należy decyzja o powołaniu dyrektora.
Rekomendacja jest jednogłośna. Dokonał jej zespół powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Następnym krokiem będzie nominacja ministra.
Klata urodził się w 1973 r. w Warszawie. W 1986 r. przysłał na konkurs dramaturgiczny Teatru Współczesnego we Wrocławiu sztukę "Słoń zielony", która została opublikowana przez miesięcznik "Dialog" i wystawiona przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie pracował z Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim i Jerzym Jarockim.
Po studiach był m.in. copywriterem i dziennikarzem muzycznym. Pierwszą samodzielną realizacją teatralną Klaty był "Rewizor" Gogola w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2003). Później w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę "Uśmiech grejpruta".
Jan Klata należy do polskiej czołówki reżyserskiej. W Starym Teatrze zrealizował „Oresteję", "Trylogię", „Wesele hrabiego Orgaza" i „Koprofagi".
Przypomnijmy, że tydzień temu z udziału w konkursie zrezygnował Grzegorz Jarzyna. Obecnym szefem Starego jest Mikołaj Grabowski.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA