fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

5,5 proc. Polaków pije alkohol

Flickr
Alkohol pije 85,5 proc. dorosłych Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy
Do spożywania mocnych trunków przyznało się 91 proc. badanych panów. Natomiast 19 proc. pań zadeklarowało, że są abstynentkami. Według badań najwięcej Polaków spożywających alkohol jest w grupie osób w wieku 18-24 lata (98 proc.) oraz wśród mieszkańców największych miast (89 proc.).
- Wiele osób może zaskoczyć wynik naszego badania, bo burzy stereotypowe myślenie o stosunku Polaków do alkoholu. Jak się okazuje, abstynenci nie są wcale wyjątkami w naszym kraju i stanowią aż 14,5 proc. dorosłych Polaków. Ponadto, największą grupę pijących znajdziemy nie we wsiach czy małych miasteczkach, jak się często błędnie zakłada, ale w największych miastach, wręcz im większe miasto, tym większy procent mieszkańców spożywa alkohol - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Z badań zrealizowanych przez TNS OBOP w I kwartale 2012 r. wynika, że  najmniej abstynentów, bo 2 proc. jest wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata. Ta tendencja systematycznie zwiększa się ze wzrostem wieku, tym samym w gronie starszych ludzi jest najwięcej osób niepijących alkoholu – 18 proc. w grupie 50-59 lat oraz 26 proc. wśród osób po 60 roku życia. Spożywający alkohol stanowią 89 proc. osób z wyższym wykształceniem, 90 proc. osób z zasadniczym i średnim, natomiast 98 proc. z wykształceniem podstawowym. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, to najmniej konsumentów alkoholu jest na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców – 85 proc.. Z kolei w miejscowościach od 100-500 tys. mieszkańców spożywający alkohol stanowią 86 proc., a w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 89 proc.
Osoby, które piły alkohol w tygodniu poprzedzającym realizację wywiadu przez TNS OBOP, stanowiły 35,5 proc. badanych. Najczęściej konsumowały alkohol w domu (70 proc), u znajomych (25 proc.), natomiast rzadziej już w pubie (9 proc.), restauracji (5 proc.) bądź klubie, dyskotece (4 proc.) czy na świeżym powietrzu (4 proc.). Osoby te spożywały alkohol najczęściej dla relaksu, odstresowania się (68 proc.), były zachęcane przez znajomych, przyjaciół (18 proc.), a także z okazji urodzin (10 proc.), imienin (6 proc.). Przeważnie konsumpcja alkoholu odbywała się w towarzystwie np. znajomych, przyjaciół (52%), małżonków bądź partnerów (29 proc.) czy też innych członków rodziny (26 proc.), ale co czwarta osoba przyznała się, że piła sama.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA