fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kilka cennych wskazówek jak walczyć z kacem

Stało się – wypiłeś za dużo! Czujesz się tak fatalnie, że gdyby tylko można było cofnąć czas, postąpiłbyś inaczej. Szkoda czasu. Nie rozczulaj się nad sobą, tylko przystąp do działania. Oto kilka praktycznych sztuczek, które pozwolą ci przechytrzyć naturę i zapobiec kacowi.
Z badań wynika, że natężenie kaca nie zależy wyłącznie od ilości wypitego alkoholu. Liczy się także jego rodzaj. Generalnie, alkohole ciemne – takie jak wino, whisky, brandy czy tequila – są pod tym względem bardziej niebezpieczne niż alkohole czyste, takie jak wódka, rum czy dżin.
Znalezienie antidotum na kaca nie jest sprawą prostą, bowiem jego natężenie i objawy zależą od indywidualnych cech danej osoby. Doświadczenia wykazały, że kac pojawia się prawie zawsze, jeśli dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała (ćwiartka wódki lub pięć półlitrowych piw dla mężczyzny ważącego 80 kg). Kacowi sprzyja również niedobór snu, głód oraz osłabienie fizyczne.
Można próbować łagodzić niektóre jego objawy, na przykład ból głowy czy nudności, ale wszystkich symptomów zlikwidować się nie da. Objawy trwać będą dopóty, dopóki organizm nie powróci do stanu równowagi, co trwa zwykle kilkanaście godzin. Po oczyszczeniu organizmu z alkoholu kac może się jeszcze utrzymywać przez osiem do 24 godzin. Można go oczywiście zminimalizować albo nawet uniknąć – najlepiej po prostu nie pić – ale jeśli już się przydarzy, warto wcześniej dowiedzieć się, jak pić z głową, czyli co, ile i z czym pić i jeść, aby można było bawić się do białego rana bez widma rannej niedyspozycji.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA