fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Impel bierze się za porządki na Ukrainie

Wrocławska firma utworzyła w Kijowie spółkę, która w stolicy i największych miastach Ukrainy będzie sprzątać urzędy i obiekty komercyjne.
Impel Griffin Group powstała po blisko roku przygotowań i sondowania rynku. Impel początkowo planował przejęcie jakiejś renomowanej firmy z Kijowa. Ostatecznie wrocławscy menedżerowie zdecydowali o utworzeniu nowej spółki. 61 proc. udziałów objął w niej Impel Cleaning, który zapewnia doświadczenie w zarządzaniu i know-how. Znajomość rynku i kontrakty wnosi w zamian za resztę udziałów spółka Griffin – jedyna, która posiada swoje oddziały we wszystkich największych miastach Ukrainy. – Utworzenie nowego podmiotu okazało się korzystniejsze przede wszystkim ze względów formalnoprawnych – tłumaczy Wojciech Rembikowski, wiceprezes Impel SA.
Wiceprezes zapowiada energiczne pozyskiwanie na Ukrainie nowych klientów. – Wschodni rynek ma ogromny potencjał – przekonuje Rembikowski.
Wrocławski potentat ochroniarski, który zatrudnia w kraju prawie 30 tys. pracowników i obsługuje około 3 tys. przedsiębiorstw, już na początku tej dekady szykował się do ekspansji na Wschód. Zdecydował się wówczas jedynie na zakup łotewskiej firmy Serviks Riga.
Wejście na Ukrainę czy Białoruś jeszcze trzy lata temu uważano w Impelu za ryzykowne. – O branży decydowały nieformalne układy, i to w stopniu, którego nie można było zaakceptować. Na Białorusi okoliczności nadal nie sprzyjają zwłaszcza polskim inwestorom.
Po pomarańczowej rewolucji na Ukrainie sytuacja zaczęła się zmieniać. Rozwojowi i porządkowaniu usług ochroniarskich sprzyja otwieranie się państwa, a także coraz bardziej widoczna koniunktura w handlu i budownictwie.
W ślad za Impelem możliwości działania na Ukrainie ostrożnie sondują wielkie korporacje ochroniarskie z Zachodu.
Przychody >694,4 mln zł
Zysk netto >4,5 mln zł
Zatrudnienie >30 tys. osób
Dane I – III kw. 2007 r.
źródło: spółka
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA