fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Mróz w Arsenale

Rzeczpospolita
Nieopodal zasiadającego w fotelu dostojnego Dziadka Mroza, odpowiednika naszego Świętego Mikołaja, stoi elegancka, połyskująca srebrem Pani Zima, a nad ich głowami unoszą się aniołki z dzwoneczkami w dłoniach.
To tylko nieliczne z lalek teatralnych prezentowanych w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długiej. Do 7 stycznia możemy tu oglądać wystawę „Prawdziwe zimowe historie”. Autorką wszystkich eksponatów, nawiązujących do tradycji obchodzenia świąt za wschodnią granicą, jest Anna Poliarusz-Andruszkiewicz. Zafascynowana ukraińskim folklorem na co dzień pracuje w Kijowskim Teatrze Marionetki. Jest także projektantką i reżyserką ukraińskiej pracowni teatralnej Lalka.
W swoich pracach odwołuje się do ludowych wierzeń i podań. Tym razem eksponowane w muzeum lalki związane są głównie z postacią Dziadka Mroza. Jak podkreśla Ewelina Kwiatkowska, kustosz z Muzeum Archeologicznego, wystawa ma na celu pokazanie różnicy między polskimi katolickimi a ukraińskimi prawosławnymi świętami i całym okresem świątecznym. Państwowe Muzeum Archeologiczne, ul. Długa 52, czynna: wt.-czw. w godz. 9-16, pt. godz. 11-18, niedz. godz. 10-16
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA