fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trzy czwarte miliarda świątecznych esemesów

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Od niedzieli, 23 grudnia, do środy, 26 grudnia, użytkownicy polskich sieci komórkowych wysłali łącznie ok. 700 – 750 mln esemesów. W porównaniu z tym samym okresem 2006 r. liczba świątecznych życzeń wzrosła o ok. 30 proc.
Precyzyjne porównania nie są możliwe, ponieważ od operatorów trudno wydobyć spójne dane. Np. Era podaje łączną liczbę esemesów, które klienci jej sieci nie tylko wysłali, ale także które odebrali z innych sieci komórkowych. Pozostali operatorzy podają z kolei tylko liczbę wysłanych wiadomości.
Abonenci Ery prawdopodobnie wysłali najmniej esemesów ze wszystkich sieci, proporcjonalnie do udziału operatora w komórkowym rynku (31,7 proc.), Liczba krótkich świątecznych wiadomości tekstowych w sieci Ery wzrosła w tym roku o ok. 8 proc., podczas gdy w Plusie o 40 proc. W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku Plus – przede wszystkim dzięki intensywnej sprzedaży oferty na kartę i miks – zdobył prawie 1 mln nowych użytkowników, podczas gdy Era niespełna 500 tys. To musiało przełożyć się również na wzrost liczby esemesów. Tym bardziej że Plus w różnego typu ofertach proponował je za darmo, żeby jeszcze bardziej przyciągnąć użytkowników do sieci (operator ten walczy z Orange o miano największej sieci na polskim rynku).
Podobną promocją zaatakowała pod koniec roku należąca do Polskiej Telefonii Cyfrowej sieć Heyah, w podobny sposób próbował przyciągnąć klientów również nowy operator Play. W minione święta jego użytkownicy wysłali ok. 20 mln esemesów. Sieć Play jest jeszcze mała, a więc i przesyłanych wiadomości niewiele. Dla porównania, klienci Orange wysłali w tym samym czasie ok. 288 mln esemesów. Klienci Play wysłali jednak w ciągu trzech świątecznych dni średnio ok. 40 – 45 wiadomości z życzeniami, a klienci Orange 15 – 17. W Play abonenci otrzymali bowiem od operatora pakiety SMS za darmo, więc na świątecznych żniwach zarobi on proporcjonalnie mniej niż największy konkurent.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA