fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Miedwiediew rozkazał wprowadzenie reżimu bojowego przy granicy z Polską

Samochód Straży Granicznej przy granicy polsko-rosyjskiej, obwód kaliningradzki
Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Iwona Trusewicz
Stacja radiolokacyjna przy granicy z Polską w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęła dyżur bojowy. Rozkaz wydał prezydent Rosji.
Stacja typu Woronież-DM jest częścią rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Jak podał dziś portal Lenta, rozkaz o przełączeniu stacji, pracującej dotąd w trybie doświadczalnym, na reżim bojowy wydał Dmitrij Miedwiediew.
Stacja znajduje się w osadzie Pionierskoje. Jest nowoczesną konstrukcją pracująca w decymetrowej skali fal. Może szybko zmieniać położenie w zależności od potrzeb.
Dzięki budowie modułowej Woroneż może być całkowicie gotowa do pracy w nowym miejscu w ciągu 1,5-2 lat. Dla innych rosyjskich stacji (typu Wołga i Darjał) okres ten wynosi 5-9 lat. Woroneż obejmuje zasięgiem strefę sięgającą do podobnych stacji w ukraińskim Mykaczewie i białoruskich Baranowiczach.
Od 1 grudnia wszystkie rosyjskie stacje radarowe będą pracowały jako część połączonych wojsk obrony kosmiczno-powietrznej. W skład tych wojsk wchodzą systemy obrony przeciwrakietowej i powietrznej a także kontrola przestrzeni kosmicznej. Wojska zaczną funkcjonować w reżimie bojowym od 1 grudnia.
Jak zapowiedział szef wojsk powietrzno-kosmicznych generał  Oleg Ostapienko kaliningradzka stacja pozwala kontrolować całą Europę i Ocean Atlantycki.
Oprócz stacji pod Kaliningradem Rosja ma jeszcze trzy stacje typu Woroneż - dwa w pobliskiej osadzie Lechtusi w obwodzie kaliningradzkim i w Armawirze w Kraju Krasnodarskim.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA