fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Dziś Międzynarodowy Dzień Studenta

Dziś Międzynarodowy Dzień Studenta
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Dziesiątki krajów obchodzą dziś Międzynarodowy Dzień Studenta, ustanowione 70 lat temu święto upamiętniające krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku
Dziś - obchodzony głównie jako dzień promowania wielokulturowości i aktywności studenckiej - Międzynarodowy Dzień Studenta zatracił wiele ze swojego pierwotnego znaczenia. Niewielu studentów wie, co dało początek tradycji znanej w blisko siedemdziesięciu krajach świata.
28 października 1939 roku studenci Wydziału Medycyny praskiego Uniwersytetu Karola demonstrowali, by uczcić święto państwowe w Czechosłowacji. W czasie trwania demonstracji jeden z uczestniczących w niej studentów, Jan Opletal, został postrzelony i zmarł dwa tygodnie później. 15 listopada jego ciało miało zostać przetransportowane z Pragi do jego rodzinnego domu na Morawach.
W jego procesji pogrzebowej uczestniczyły tysiące studentów, którzy przekształcili kondukt w antynazistowską demonstrację. Akcja została krwawo stłumiona, ponad 1200 studentów zostało aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych. 17 listopada dziewięcioro studentów i profesorów zostało straconych bez procesu sądowego.
W związku z tymi wydarzeniami w 1941 roku podczas kongresu International Students Council ustanowiono dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta. W niektórych krajach (Grecja, Czechy, Słowacja) jest to dzień wolny od zajęć szkolnych, w wielu innych - Dzień Studenta obchodzony jest w innym dniu: w Rosji jest to 25 stycznia, dzień Świętej Tatiany, patronki studentów.
Ostatnimi czasy wiele międzynarodowych organizacji studenckich próbuje doprowadzić do objęcia Dnia Studenta patronatem ONZ.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA