fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Powolna i droga sprawiedliwość

Fot. surprise truck
Flickr
Piotr Kowalczuk
Gdy po sześciu latach sąd apelacyjny w Wenecji znalazł wreszcie czas na rozprawę w procesie między dwiema firmami, okazało się, że akta zjadły szczury
Korespondencja z Rzymu
Zażenowany sędzia wyjaśniał stronom, że nie może procedować, bo złożone przez strony dokumenty procesowe pożarły grasujące w archiwum szczury, a ściślej rzecz biorąc, szczególnie żarłoczna i bezczelna ich odmiana: szczur wenecki – wielki jak kot. Ten sam, który w XIV wieku zawlókł do miasta epidemię dżumy.
Prawnicy odtworzyli więc dokumenty i przekazali je sędziemu wraz z pułapką na szczury. Sędzia przyjął dar z wdzięcznością i zauważył, że w Wenecji szkolenia z deratyzacji powinny się stać częścią zawodowego wykształcenia prawników.
Następna rozprawa już w styczniu, a Włochy się śmieją, ale to śmiech gorzki, bo banalna sprawa sądowa toczy się już od 11 lat, przy czym procesujące się firmy już nie istnieją.
We Włoszech ciąganie się po sądach to sport narodowy ustępujący popularnością wyłącznie futbolowi. Niemniej jednak na pierwszą rozprawę z powództwa cywilnego trzeba tu przeciętnie czekać pięć lat. Sam proces trwa niemal trzy lata. Dla porównania, w Niemczech zabiera to zaledwie cztery i pół miesiąca. Jeśli chodzi o długość trwania procesów sądowych, Włochy są liderami Unii Europejskiej i biją na głowę takie kraje, jak Angola, Gabon i Gwinea Równikowa.
Na rozstrzygnięcie czeka dziś we Włoszech ponad 9 milionów spraw. Dla porównania, we Francji – milion, a w Niemczech pół miliona. Przy czym wydatki z budżetu na wymiar sprawiedliwości to we Włoszech w przeliczeniu na głowę mieszkańca 70 euro. W Niemczech – 60, we Francji – 47, a w Danii zaledwie 29 euro.
Zarabiający najlepiej w całej Unii włoscy sędziowie i prokuratorzy mają 56 dni urlopu rocznie, a w pracy przebywają dziennie średnio 4 godziny i 12 minut.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA