fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od sprzedaży domu zbudowanego na cudzym gruncie

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
W 2005 r. wybudowałem dom jednorodzinny na działce należącej do moich rodziców. W 2010 r. rodzice przekazali mi działkę w darowiźnie. W marcu 2011 r. sprzedałem budynek wraz z gruntem. W jaki sposób powinienem się rozliczyć? Czy po pięciu latach od budowy przysługuje mi zwolnienie z podatku – pyta czytelnik.
Niestety, nie. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT dochód ze sprzedaży nieruchomości lub ich części nie podlega opodatkowaniu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Powyższy przepis ma kluczowe znaczenie dla sprzedawców, którzy nie są w stanie spełnić, warunków zwolnienia dochodu z opodatkowania. W świetle art. 46 – 48 kodeksu cywilnego dom budowany na działce należącej do rodziców pozostaje ich własnością aż do momentu darowizny działki na rzecz syna. W konsekwencji ze względu na brak odrębnej własności budynku pięcioletni okres, po którym obowiązek podatkowy znika, rozpocznie swój bieg z końcem 2010 r., w którym syn nabył prawo własności nieruchomości. Moment wybudowania domu nie ma w tym kontekście żadnego znaczenia.
Oznacza to, że czytelnik musi zapłacić podatek od dochodu ze sprzedaży działki. Jedyną możliwością uniknięcia opodatkowania będzie spełnienie warunków zwolnienia  określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. By skorzystać z ulgi, musi przeznaczyć dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od transakcji. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest złożone w terminie zeznanie podatkowe na druku PIT-39, czyli do końca kwietnia 2012 r. W rubryce nr 26 należy wpisać kwotę dochodu zwolnionego z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, a więc na własne cele mieszkaniowe. Warto zaznaczyć, że dwuletni okres, w ciągu którego czytelnik musi wydać pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, liczy się od końca roku sprzedaży. Czytelnik musi więc dokonać  inwestycji do końca 2013 r.
Autor jest doradcą podatkowym w TPA Horwath   Czytaj też: Bankowe zobowiązania obniżą dochód ze zbycia Odwołanie darowizny mieszkania oznacza jego nabycie Po zwrocie darowizny biegnie nowy termin   Zobacz więcej: » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA