fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Niedziela – film dnia: Młoda Wiktoria ****

Canal+
Alexandrina Victoria była najdłużej panującą brytyjską monarchinią – przez 63 lata nosiła tytuł królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także cesarzowej Indii.
Jej pierwszą decyzją po objęciu tronu było usunięcie swojego łóżka z sypialni matki. W 1840 roku poślubiła księcia Alberta von Sachsen-Coburg-Gotha. Tworzyli szczęśliwe, zgodne i kochające się małżeństwo. Mieli razem czterech synów i pięć córek. Panowali wspólnie przez 20 lat. Zreformowali edukację, finanse i przemysł. Ich niesłabnący mecenat sztuki i nauki zaowocował Wielką Wystawą w 1851 roku.
Książę Albert zmarł na tyfus w wieku 42 lat. Jego śmierć załamała Wiktorię. Królowa pogrążyła się w żałobie. Przez resztę życia ubierała się na czarno i rzadko pokazywała publicznie. Każdego roku w rocznicę śmierci męża nakazywała wyjęcie jego ubrań z szafy i wietrzenie ich. Zmarła w wieku 81 lat. Film Jeana-Marca Vallée'a opowiada o początkach jej panowania, obejmując lata 1836 – 1841. Koncentruje się przede wszystkim na historii jej miłości z księciem Albertem. Tytułową rolę zagrała Emily Blunt, Alberta – Rupert Friend. 20.00 | Canal+ | Dramat historyczny, W. Brytania, USA 2009
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA