fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kredyt na podniesienie efektywności energetycznej

EBOR premiuje inwestycje m.in w produkcję energii z odnawialnych źródeł
Rzeczpospolita, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski
Korzyścią z uczestnictwa w programie jest zmniejszenie zużycia energii. Przekłada się to na wynik finansowy i wzrost konkurencyjności na rynku
Program PolSEFF, finansowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycją w nowe technologie lub urządzenia obniżające zużycie energii oraz do podmiotów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Pula finansowania przeznaczona dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw to 150 milionów euro. Do tego dochodzą dodatkowe środki na doradztwo.
Inwestycję można sfinansować kredytem lub leasingiem, podpisując umowę z jedną z instytucji uczestniczących w programie. Wartość finansowania nie może być wyższa niż milion euro. Korzyści z uczestnictwa w programie są dwojakie. Zyskiem dla firmy jest zmniejszenie zużycia energii, które przekłada się na jej wynik finansowy i wzrost konkurencyjności na rynku. Ten argument powinien zyskiwać na znaczeniu w kolejnych latach, bo ceny energii w Polsce rosną. Dodatkowo firma, która dokona inwestycji spełniającej kryteria programu, otrzyma premię w wysokości 10 proc. lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu, wypłacaną po zrealizowaniu projektu. Jej dokładna wysokość zależy od typu inwestycji. Podwyższony bonus jest wypłacany w przypadku projektów dotyczących energii odnawialnej, jeżeli generują przynajmniej 4 kWh energii elektrycznej (lub ekwiwalentu) rocznie na każde euro nakładów inwestycyjnych. Pozostali inwestorzy mogą liczyć na 10 proc. premii.
Najprostszą ścieżką, po jakiej może poruszać się przedsiębiorca inwestujący w zwiększenie efektywności energetycznej, jest wybór energooszczędnej technologii z listy rozwiązań, które spełniają standardy zdecydowanie wyższe niż normy rynkowe i zostały wstępnie zaaprobowane przez ekspertów programu (tzw. lista LEME). Katalog tych rozwiązań jest bardzo rozbudowany. Wykaz został podzielony na 11 kategorii. Są to: W katalogu znajdują się zarówno proste materiały, takie jak płyty izolacyjne ograniczające przenikanie ciepła przez ściany, jak i skomplikowane urządzenia i systemy zarządzania energią. Jeżeli projekt inwestycyjny poprawiający efektywność energetyczną bazuje na urządzeniach i rozwiązaniach z listy LEME, wartość finansowania nie może przekroczyć równowartości 250 tys. euro. Kwota kredytu lub wartość leasingu może być powiększona do miliona euro pod warunkiem, że projekt jest oparty na indywidualnych rozwiązaniach, a uzyskana dzięki niemu oszczędność energii to przynajmniej 20 proc. początkowego zużycia. Także na milion euro kredytu lub leasingu mogą liczyć projekty związane z inwestycjami w energię odnawialną i generujące rocznie minimum 3kWh energii na każde zainwestowane euro, projekty w budynkach komercyjnych i administracyjnych, pozwalające osiągać przynajmniej 30-proc. oszczędność energii, a także inwestycje dostawców w powiększenie mocy produkcyjnych urządzeń i technologii podnoszących efektywność energetyczną lub z zakresu energii odnawialnej. Na każdym etapie inwestycji przedsiębiorca może skorzystać z bezpłatnych konsultacji lub z pomocy technicznej. Jeżeli z zasad programu wynika konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego, również takie badanie jest dla przedsiębiorcy bezpłatne. O finansowanie inwestycji firma może się ubiegać w sieci sprzedaży jednej z instytucji finansowych uczestniczących w programie. Oprócz banków są na niej firmy leasingowe. Tymczasem w innych krajach, gdzie EBOR finansował podobne projekty, przedsiębiorcy musieli obowiązkowo sięgać po kredyt. Warunki finansowania każdy inwestor ustala indywidualnie z bankiem lub firmą leasingową.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA