fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Polacy budują piekarnię w Himalajach

AFP
Grupa zapaleńców, przy wsparciu przyjaciół, postanowiła zbudować piekarnię w nepalskiej wiosce. Wszystko po to, by pomóc miejscowej społeczności
Dwójka podróżników podczas trekkingu w nepalskich Himalajach została na jakiś czas uwięziona w wiosce Syabru Bensi. Autobus powrotny do Kathmandu przestał nagle kursować. Mieszkańcy, choć niezwykle ubodzy, przyjęli gości z sercem na dłoni, dzieląc się z nimi, czym mogli.
Wioska, choć położona na często uczęszczanym szlaku turystycznym, praktycznie nie czerpała z tego korzyści. Nasza dwójka, zauroczona miejscem i jego mieszkańcami, zainspirowana marzeniem jednego z nich, postanowiła pomóc zbudować tam... piekarnię. Piekarnię, produkującą wypieki dla turystów, z której dochód szedłby na potrzebujących mieszkańców wioski. Tak, aby dać  im wędkę, a nie rybę. Dodatkowo chcą tam prowadzić działania edukacyjne i kulturalne.
Wkrótce dołączył do nich jeszcze jeden marzyciel i teraz, 2 lata później, są bardzo blisko realizacji swojego celu. W tym czasie udało im się m.in. pozyskać wsparcie finansowe z polskiego MSZ, zorganizować kilka koncertów i pokazów slajdów, podczas których zbierali fundusze... odwiedzić Nepal w sumie jeszcze 3 razy, w tym w porze deszczowej, gdy droga do wioski miejscami prawie przestaje istnieć... zyskać poparcie lokalnych polityków oraz honorowy patronat jednej z najbardziej poważanych osób w Nepalu... zrobić rozeznanie w zawiłościach formalno-prawnych oraz społecznych... znaleźć odpowiednie miejsce na Piekarnię, które następnie zostało zmiecione z powierzchni ziemi przez lawinę błotną... wynegocjować drugie miejsce... Organizacja takiego projektu w czasie wolnym od obowiązków zawodowych, w kraju oddalonym o 8 tysięcy kilometrów, zamieszkałym przez ludzi o zupełnie odmiennym podejściu do wielu spraw, to naprawdę nie jest bułka z masłem. Na szczęście już niedługo powinna zacząć się budowa i placówka powinna zacząć działać już w tym roku! 10 listopada w ramach akcji Piekarnia w Nepalu w warszawskim Powiększeniu odbędzie się koncert. Wystąpią Irena oraz Bloco Central. Będzie można delektować się nepalską kuchnią i przyozdobić dłonie henną, a na koniec potańczyć przy muzyce Warsaw Balkan Madness. Cały dochód zostanie przeznaczony na budowę piekarni. Inicjatywę można także wesprzeć wpłacając datek na konto Fundacji Mandragon: 25 1140 2017 0000 4102 1227 8703. Więcej informacji na stronie projektu Piekarnia w Nepalu.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA