fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Polski rynek bankowy czekają kolejne zmiany

Bloomberg
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące szybszego wprowadzenia podwyższonych standardów kapitałowych dla europejskich banków mogą wywołać kolejne zmiany właścicielskie w polskim sektorze bankowym- uważają uczestnicy Spotkania Liderów Bankowości, w którym wzięli udział przedstawiciele największych banków
Ograniczony dostęp do rynków kapitałowych może nie pozwolić na pozyskanie dodatkowych środków, niezbędnych do podwyższenia skonsolidowanego współczynnika wypłacalności.  W efekcie może to spowodować kurczenie się europejskich grup bankowych poprzez sprzedaż „spółek – córek" bądź zmniejszanie portfeli kredytowych. Zdaniem uczestników forum  nowe wymogi Bazylea III oraz najnowsze propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zaostrzenia standardów kapitałowych mogą wywołać  falę zmian właścicielskich w polskim sektorze bankowym.
- Z jednej strony banki mają w  przyspieszonym tempie podnosić kapitały, a z drugiej rynki kapitałowe są raczej  zamknięte na możliwości udzielania takiego finansowania- tłumaczy Mariusz Grendowicz, przewodniczący Rady Programowej Banking Forum. Zdaniem uczestników konferencji należy jak najszybciej przygotować się na nadchodzące zmiany. Chodzi przede wszystkim o  sformułowanie polityki państwa i nadzoru w stosunku do nieobecnych dotychczas potencjalnych właścicieli polskich banków, m.in.  funduszy private equity czy inwestorów z krajów o odmiennych systemach regulacyjnych.
Bankowcy przewidują także, że w wyniku konsolidacji sektora oraz przenoszenia obsługi i coraz większej liczby produktów do kanałów elektronicznych, liczba placówek bankowych zmniejszy się. - Zmiany w otoczeniu rynkowym skłonią banki do ograniczenia sieci oddziałów o ok. 5-10 proc. w perspektywie 2-3 lat – przewiduje Maciej Meder, dyrektor zarządzający firmy doradczej zeb. Dodaje, że podobny trend obserwujemy już w innych krajach, m.in. w krajach nadbałtyckich, Hiszpanii i na Węgrzech. Istotna dla sektora bankowego będzie wchodząca  w życie nowelizacja Prawa bankowego dotycząca usług outsourcingowych. Zdaniem finansistów  może to  poprawić efektywność kosztową banków  o 15-25 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA