fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ziobro zostanie zawieszony w PiS?

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Paweł Majewski
W nieoficjalnych rozmowach kilku polityków PiS potwierdza, że europoseł Zbigniew Ziobro może zostać zawieszony w prawach członka partii, do czasu wyjaśnienia sprawy jego ostatnich wypowiedzi
Taką informację podają "Wiadomości" TVP.
Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, słowa wiceprezesa partii Zbigniewa Ziobry o możliwości rozbicia PiS były "poważnym błędem politycznym". Pytany przez dziennikarzy w środę w Sejmie, czy wyobraża sobie PiS bez Ziobry, odparł: "oczywiście, że sobie wyobrażam". - Prawo i Sprawiedliwość jest wartością samą w sobie, partia przetrwa, bez względu na to czy Ziobro będzie wiceprezesem partii, czy nie będzie - podkreślił. Sprawą Ziobry i innych europosłów (Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego)  ma zająć się rzecznik dyscypliny partyjnej. Na wczorajszym posiedzeniu klubu PiS zwolennicy Ziobry nie zdołali przeforsować swojego kandydata na stanowisku szefa klubu parlamentarnego PiS. Został nim popierany przez Kaczyńskiego Błaszczak. Ziobro nie został nawet dopuszczony do głosu.
Rzecznikiem dyscypliny PiS jest Karol Karski, który do niedzieli będzie przebywał za granicą. Zastępuje go Jolanta Szczypińska. Europoseł domaga się rozliczenia kampanii wyborczej PiS. Konflikt zaogniły dwa wywiady z początku tygodnia - dla "Naszego Dziennika" i "Uważam Rze". Czytaj więcej W rozmowie z tygodnikiem, Ziobro uznaje władzę Jarosława Kaczyńskiego, ale żąda zmian w PiS. – Okopywanie się i powoływanie na Orbána (premiera Węgier, lidera partii Fidesz, która po dwóch porażkach wyborczych odzyskała władzę – red.) jest kuszące, pociągające, ale chyba nie do końca odpowiada naszym realiom – uważa. Jego zdaniem PiS ma inną pozycję na scenie politycznej niż Fidesz, gdy był w opozycji. – Jeśli jej nie zmienimy, będziemy coraz bardziej osaczani, lepperyzowani. Naprawdę nie możemy biernie czekać na jakiś rzekomy cud – podkreśla. Jednak polityk rozważa również inne wersje wydarzeń. Proponuje „sięgnięcie do wzorca węgierskiego w innym sensie" – stworzenie obok PiS „bardziej tradycjonalistycznej partii narodowej, z którą w przyszłości moglibyśmy szukać większości". Nie wyklucza także pojednania z PJN. – Jeśli chce się sukcesu, wspólnie, trzeba czasem umieć zapomnieć o tym, co było – mówi.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA