fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne: będą nowe wzory wniosków

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Zmienią się wzory wniosków o świadczenia rodzinne i pomoc z funduszu alimentacyjnego
Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego od lipca mogą – zamiast zaświadczeń dotyczących okoliczności, od których uzależnione jest nabycie prawa do pomocy – składać oświadczenia. Dopiero teraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało dwa projekty rozporządzeń dostosowujące wzory wniosków do zmian.
Pierwsze z tych  rozporządzeń zmienia przepisy w sprawie sposobu i trybu postępowania, ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, drugie zaś dotyczy sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Występujący o pomoc informuje więc o uczęszczaniu dziecka do szkoły, o dochodzie, o okresie zatrudnienia. Takie oświadczenia składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Z wniosków o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zniknie natomiast część dotycząca dochodu przypadającego na członka rodziny. Pomimo że pomoc jest przyznawana niezależnie od dochodu od początku 2010 r., formularze jeszcze nie zostały zaktualizowane. Ze wszystkich wniosków i oświadczeń składanych podczas ubiegania się o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego zniknie ponadto numer NIP. Projekty mają też dostosować formularze do wchodzących w życie w styczniu ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dlatego zaczną obowiązywać z nowym rokiem. etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA