fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjska wypowiedź podniosła ceny zboża

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Wypowiedź rosyjskiego wicepremiera wywołała wzrost cen zboża na światowych rynkach
Wiktor Zubkow ogłosił, że Rosja zablokuje eksport swojego zboża, jeżeli osiągnie on 24 mln ton. Giełdy zbożowe zareagowały na to już we wtorek wzrostem cen o średnio 8 proc..
Jak podał dziś The Financial Times, handlarze obawiają się wprowadzenia nowego embarga na rosyjskie zboże. Na giełdzie w Chicago wczoraj zboże zyskał 8,8 proc. a kukurydza 6,6 proc. Rosja ma w tym roku rekordowe zbiory (ok. 95 mln ton) i czerwca wyeksportowała już 11 mln ton. Kreml zakładał, że do końca roku wywóz sięgnie 19 mln ton. Jednak tendencja jest wzrostowa, a wewnętrzne potrzeby Rosji to ok. 72 mln ton.
W ubiegłym roku z powodu suszy i katastrofalnych pożarów, urodzaj był najniższy w historii (61mln t). Rząd musiał importować ok. 5 mln ton i uruchomić zapasy strategiczne. Wprowadził też od połowy sierpnia embargo na eksport. Zostało zdjęte dopiero w z początkiem czerwca. Rosja jest piątym największy eksporterem zboża. Według danych amerykańskiego departamentu rolnego najwięksi eksporterzy zboża w roku 2009/10 to USA (29,7 proc. globalnego rynku), UE (9,8 proc.), Kanada (8 proc.), Ukraina (7,6 proc.), Argentyna (7,6 proc.), Rosja (7,3 proc.) i Australia (6,8 proc.). Największymi importerami byli: Japonia, Egipt, Meksyk, Korea Płd. i Arabia Saudyjska.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA