fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Deutsche Bank w czołówce rankingów doradców finansowych

Przez pierwsze dziewięć miesięcy roku Deutsche Bank okazał się liderem pod względem wartości projektów na polskim rynku, przy których był doradcą finansowym. Jeżeli chodzi o transakcje na rynku kapitałowym dominuje na nim UniCredit CAIB Poland
MergerMarket, instytucja analizujące transakcje na rynku finansowym opublikowała najnowsze rankingi – tzw. „league tables". Zestawienia, na które z niecierpliwością wyczekują bankierzy inwestycyjni pokazują, że na polskim rynku w okresie styczeń-wrzesień najwięcej do powiedzenia miał Deutsche Bank, który pośredniczył w pięciu transakcjach o wartości 11 mld euro. Był jednym z doradców dla Zygmunta Solorza-Żaka przy zakupie Polkomtela, pomagał także AIB w sprzedaży Banku Zachodniego WBK Santanderowi, Vatenfallowi w sprzedaży polskich aktywów PGNiG jak i Raiffaisenowi w przejęciu Polbanku od greckiego Eurobanku.
Drugie miejsce w rankingu MergerMarket zajął UniCredit CAIB, z transakcjami opiewającymi na 5,6 mld euro (jeden z doradców przy sprzedaży Polkomtela, współpracował także z PGNiG przy przejmowaniu spółek ciepłowniczych Vatenfalla). Wysokie, trzecie miejsce przypadło Nomurze z transakcjami o wartości 5,5 mld euro. (bank doradzał przy sprzedaży Polkomtela, a także Santanderowi przy zakupie BZ WBK). Spośród kancelarii prawnych inwestorzy najchętniej korzystali z usług Weil Gotshal & Manges (doradzała przy 8 transakcjach wartych 6 mld euro). MergerMarket zauważa, że przez dziewięć miesięcy roku skala fuzji i przejęć na polskim rynku znacznie przekracza wartość podobnego okresu 2010 r. (13,6 mld euro wobec 4,9 mld euro rok wcześniej). W sumie bazy firmy analizującej rynek mówią o 88 transakcjach, z czego wartość 84 nie przekracza 500 mln euro.
Dealogic – inna firma, która zbiera dane na temat transakcji na rynku kapitałowym – podała natomiast, że w pierwszych III kwartałach największe oferty przeprowadził UniCredit CAIB Poland (6 transakcji opiewały na 578 mln euro). Bank doradzał między innymi przy IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Open Finance, a także przy sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji PZU. K.K.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA