fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Fox News – telewizja o wyraźnych poglądach

Wykładowca Collegium Civitas
Archiwum
Tomasz Płudowski, medioznawca
Rz: Fox News, jedna z najpopularniejszych informacyjnych telewizji świata, obchodzi 15. urodziny. Jaki ma wpływ na media i społeczeństwo w USA?
Tomasz Płudowski: To stacja kontrowersyjna i dlatego zależnie od tego, z kim się rozmawia, otrzymujemy na jej temat różne opinie. Jest bardzo krytykowana przez demokratów, a lubiana przez republikanów. Na pewno spolaryzowała Amerykanów. Fox News ma konkretne poglądy polityczne – sprzyja republikanom, a jest zdecydowaną przeciwniczką prezydentury Baracka Obamy. Dziennikarze tej telewizji nazywali go skrajnym lewicowcem, socjalistą, a nawet komunistą. Choć motto tej stacji to „Fair and Balanced" – sprawiedliwa i zrównoważona.
Zgadza się. Innym hasłem jest „We report, you decide" (my informujemy, ty decydujesz). Ale jaki to ma związek z rzeczywistością? Cóż, na wydziałach dziennikarstwa Fox News jest przedstawiana jako stacja, delikatnie mówiąc, nie do końca obiektywna. Bez wątpienia to pierwsza telewizja, która otwarcie głosi swoje poglądy. I to poglądy, które nie należały dotąd do głównego nurtu mediów amerykańskich. Badania potwierdzają bowiem, że większość dziennikarzy innych stacji telewizyjnych ma poglądy bardziej liberalne i lewicowe niż większość Amerykanów. Czy Amerykanie lubią Fox News? To niewątpliwie bardzo popularna stacja. W pierwszej dekadzie XXI wieku przegoniła CNN, która była pierwszą i najbardziej znaną telewizją informacyjną. Mimo to Fox News cieszy się gorszą opinią wśród reklamodawców i środowisk akademickich. Oczywiście zwolennicy kanału powiedzą, że dzieje się tak dlatego, że środowiska te są zdominowane przez osoby o poglądach lewicowych. Jednak istnieją badania sugerujące, że nie jest to stacja bardzo rzetelna. Czy jej popularność przekłada się na władzę? Mówi się, że stacja ma duży wpływ na Partię Republikańską. Na pewno ma duży wpływ na społeczeństwo amerykańskie. Myślę jednak, że żadna stacja nie ma wpływu na tę czy inną partię. Na pewno telewizja Fox News jest w stanie wojny z prezydentem Barackiem Obamą, który nie wpuścił jej dziennikarzy na jedną z konferencji. Tłumaczył, że trzeba odróżnić telewizje informacyjne od tych, które tylko głoszą swoje poglądy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA