fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wpis do księgi wieczystej: e-hipoteki działają szybciej niż papierowe

Czas oczekiwania na załatwienie sprawy się skraca. Widać to na przykładzie sądów z największych miast Polski.
Rzeczpospolita
Z roku na rok skraca się czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Pomimo informatyzacji wciąż najdłużej trwa to w dużych miastach
Osoby, które zakładają księgę wieczystą lub wpisują swoje prawa do niej, nie powinny narzekać. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości za lata 2010 i 2011, do których dotarła „Rz", wynika, że nie jest tak źle, choć na początku roku wystąpiły trudności.

Miliony spraw

W I połowie 2011 r. wpłynęło do sądów 1 mln 929 tys. 272 sprawy. Sądy wieczystoksięgowe wykazały się jednak pracowitością i załatwiły o 65 tys. spraw więcej (były to zaległości z końca zeszłego roku). W porównaniu z wpływem sądy załatwiły też więcej spraw w ubiegłym roku. Wpłynęło do nich 3 mln 135 tys. 675 wniosków, a załatwiono o 162 tys. więcej. Gorętszym okresem był natomiast rok 2009. Wtedy było o 269 tys. wniosków więcej w porównaniu z 2010 r.
W każdym z tych lat największy wpływ odnotowały sądy w dużych miastach takich, jak: Warszawa, Kraków, Katowice czy Poznań. Pomimo bardzo dużej liczby spraw wpływających do sądów wieczystych zdecydowanie skrócił się czas ich załatwiania. W 2009 r. na rozpoznanie wniosku trzeba było czekać 1,6 miesiąca. W tym roku jest to już tylko 0,7 miesiąca. W większą cierpliwość muszą się jednak uzbroić  mieszkańcy największych aglomeracji. – Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej w Warszawie najczęściej trwa od trzech do czterech miesięcy – mówi Robert Dor, notariusz z Warszawy. W Krakowie natomiast na wpis trzeba poczekać 1,6 miesiąca.

Efekt informatyzacji

– Niewątpliwie na skrócenie czasu załatwiania spraw miała wpływ informatyzacja ksiąg wieczystych – wyjaśnia Dor. Wersję elektroniczną posiadają wszystkie księgi wieczyste prowadzone w dużych miastach. – Na pewno dużo krócej czeka się na wpis niż dziesięć lat temu, kiedy to rok był normą. Ale coś za coś. Wypis z elektronicznej księgi dla większości moich klientów jest nieczytelny i zajmuje wiele kartek papieru – mówi Robert Dor. Jego zdaniem ten z księgi papierowej jest natomiast krótszy i bardziej zrozumiały. Sędziowie z wydziałów wieczystoksięgowych przyznają, że kierowane do nich wnioski byłyby rozstrzygane szybciej, gdyby nie ostatnia zmiana przepisów.

Zator po zmianie

– Na początku roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wprowadziła nowy rodzaj hipoteki (dwa rodzaje, tj. kaucyjną i zwykłą, zastąpiła jedna). W efekcie zmienił się program do obsługi ksiąg wieczystych, który sędziowie musieli nauczyć się obsługiwać – mówi Iwona Łowicka, przewodnicząca VI wydziału wieczystoksięgowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku. Były też wątpliwości dotyczące stosowania przepisów w okresie przejściowym. Sędziowie nie mieli pewności, czy wpisując hipotekę, powinni korzystać z nowych regulacji czy starych. – Dziś sądy wieczystoksięgowe najczęściej dokonują wpisów dotyczących nabycia mieszkań na rynku – mówi sędzia Waldemar Żurek z Krakowa. masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl Zobacz » Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Księgi wieczyste i hipoteka
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA