fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

EBC na ratunek bankom

Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego
AFP
Europejski Bank Centralny zaoferuje bankom nowe pożyczki ratunkowe, żeby zapewnić płynność sektorowi finansowemu w strefie euro. Od listopada skupował będzie obligacje o wartości 40 mld euro
Prezes EBC Jean Claude Trichet powiedział , że bank centralny zaoferuje 12- i 13-miesięczne pożyczki o nielimitowanej wysokości bankom, które z powodu odpisów na greckie obligacje mają kłopoty z bieżącym finansowaniem.
EBC rozpocznie także w listopadzie skup obligacji zabezpieczonych o wartości 40 mld euro. Będą to papiery, dzięki którym banki będą mogły podnieść fundusze własne. Trichet powiedział, że ważne dla banków jest pełne wsparcie rządów i dokapitalizowanie, a rządy muszą wprowadzić reformy strukturalne i wykazać determinację w działaniach. Nie wykluczył, że rządy mogłyby użyć do dokapitalizowania banków Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej (EFSF).
Powiedział natomiast, że lewarowanie EFSF nie jest w gestii EBC, a rządów państw strefy euro.

Zagrożenia w strefie euro

Prezes Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że gospodarka strefy euro stoi w obliczu "zintensyfikowanych ryzyk negatywnych", a wzrost w II półroczu br. będzie bardzo umiarkowany. Dodał, że ryzyka dla inflacji są obecnie "szeroko zrównoważone". Trichet powiedział, że inflacja najprawdopodobniej pozostanie powyżej 2 proc. w najbliższych miesiącach, ale jej szczyt już minął. EBC pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian, w tym główną w wysokości 1,5 proc. Trichet powiedział, że obniżka stóp była na czwartkowym posiedzeniu dyskutowana, ale decyzja o ich pozostawieniu zapadła jednogłośnie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA