fbTrack

Telewizja

Za czapkę gruszek – dokument Dominiki Montean

PAT
Trójka bohaterów tego filmu to dawne sławy polskiego hokeja. Przed 60 laty połączyła ich wielka miłość do tego sportu.
Władysław Radwański „Siwy" (rocznik 1933), Antoni Montean „Aldo" (rocznik 1931) oraz Julian Korzeniak „Julo" (rocznik 1930) należeli do jednej drużyny. Teraz wspólnie wracają na lodowisko, by zachęcać do uprawiania tej dyscypliny młodzież. U starszych panów grających przed laty w Cracovii zapał do sportu oczywiście pozostał. Mają tylko wątpliwość, czy z powodu różnicy wieku i doświadczeń uda im się dotrzeć do maluchów wychowanych w świecie nowych wartości.
O tym międzypokoleniowym dialogu sportowców opowiada ciekawy dokument Dominiki Montean, córki jednego z bohaterów. W zaledwie 17-minutowym filmie pod znaczącym tytułem „Za czapkę gruszek" udało się nie tylko przywołać dawne wspomnienia, ale też pokazać, że w miłości do sportu dzisiejsi nestorzy potrafili być bezinteresowni, że pieniądze miały dla nich drugorzędne znaczenie, liczyła się przyjemność grania, szlachetność rywalizacji. Popularność i kariera pojawiły się gdzieś obok. Czy młodzi miłośnicy sportu potrafią to zrozumieć? Potrafią spojrzeć na hokej jako na dyscyplinę, która przede wszystkim daje przyjemność i możliwość rywalizacji?
Dokument Dominiki Montean powstał w cyklu „Pierwszy dokument" przygotowanym przez Studio im. Andrzeja Munka i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za czapkę gruszek | 19.20 | tvp 2 | PIĄTEK
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL