fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odsetki potrącamy dopiero po zapłacie, lecz nie zawsze w tym samym roku

Odsetki od kredytu zaliczymy do kosztów podatkowych dopiero wtedy, gdy je zapłacimy. Niekiedy jednak musimy powiązać ten koszt z datą uzyskania przychodu
Prowadzimy działalność deweloperską, uzyskaliśmy kredyt obrotowy z przeznaczeniem na sfinansowanie tej działalności. Czy naliczane przez bank odsetki od kredytu oraz prowizja bankowa są kosztem podatkowym już w momencie ich zapłaty, czy dopiero w momencie zakończenia konkretnej budowy i jej sprzedaży?Załóżmy, że przekazaliśmy klientowi mieszkanie w październiku 2007 r., w tym zatem miesiącu mamy przychód podatkowy. Jednocześnie mamy naliczone i niezapłacone odsetki od kredytu obrotowego, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Odsetki te mogą być przykładowo zapłacone w kwietniu 2008 r. Wtedy, jako że nie będzie związku z przychodem roku 2008, również nie będą one kosztem uzyskania – zgodnie z art.15 ust. 4b ustawy. Mamy tu więc kolizję metody memoriałowej i kasowej klasyfikacji kosztów podatkowych. Jak więc powinniśmy postąpić w odniesieniu do kosztów odsete...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA