fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Polisa dla studenta

Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski
Student polisy kupować nie musi, ale opłaci mu się to zrobić. Szczególnie, jeśli ubezpieczenie będzie miał w ramach karty wydanej przez towarzystwo
Wówczas będzie miał nie tylko ubezpieczenie NNW, kosztów leczenia czy OC w życiu prywatnym, ale także otrzyma zniżki w muzeach, przy zakupie pizzy czy kursu językowego.
Studenci mają możliwość ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), przystępując do ubezpieczenia grupowego na uczelni. Składka płatna jednorazowa wynosi na ogół kilkadziesiąt złotych rocznie i opłaca się ją w dziekanacie. Co daje taka polisa? Tylko tyle, że w razie wypadku student dostanie odszkodowanie, które jednak nie będzie zbyt wysokie. Zależeć  ono będzie od sumy ubezpieczenia (która zazwyczaj zbyt wysoka nie jest) oraz od stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu (najczęściej jest to podany w tabeli wskaźnik w ujęciu procentowym). Na przykład w razie złamania nogi przy sumie 10 tys. zł i przy założeniu, że w razie takie zajścia wskaźnik wynosi 5 proc., student otrzyma zaledwie 500 zł.
Zdarza się, że podstawowe ubezpieczenie NNW rozszerzane jest o polisę KL (koszty leczenia) działającą w czasie podróży zagranicznych albo o assistance, ale nie są to zbyt rozwinięte opcje.
Znacznie korzystniejsze jest wykupienie specjalnej, ważnej przez rok karty. Najpopularniejsze karty to Planeta Młodych, Euro 26 i ISIC. Karty te wydawane są w różnych wariantach, tak że każdy może dopasować produkt najlepszy dla siebie. Przy wyborze karty lepiej kierować się nie tyle jej ceną, ile zakresem ubezpieczenia dostosowanym do własnych potrzeb. Osoby podróżujące mogą wybrać wariant z szerokim zakresem ochrony podczas wojaży, narciarze mogą zapewnić sobie dobrą ochronę na stokach, a osoby uprawiające sport w kraju mogą dopasować polisę finansowo do ryzyka, jakie stwarza uprawiana przez nie dyscyplina. Co ważne, takie ubezpieczenie jest tanie. Karta z bogatym zakresem ochrony to wydatek rzędu 100 zł, czyli tyle, ile polisa na wyjazd zagraniczny na 1-2 tygodnie i niewiele więcej, niż polisa NNW wykupiona na uczelni. A ochrona   jest przez cały rok.
Do tego dochodzi szereg zniżek w różnych punktach, takich jak muzea, pizzerie, kawiarnie, księgarnie.
Podstawowym ubezpieczeniem gwarantowanym przez karty studenckie jest NNW. Wysokość sumy ubezpieczenia zależy od rodzaju i wariantu karty. Jeżeli ktoś wykupił ubezpieczenie grupowe na uczelni, a równocześnie ma kartę, to w razie wypadku przysługuje mu odszkodowanie z obu polis NNW.
Kolejnym oferowanym ubezpieczeniem jest OC w życiu prywatnym. Przyda się ono wtedy, gdy student wyrządzi komuś innemu szkodę, na przykład jadąc rowerem czy na rolkach wpadnie na kogoś. Jest wtedy zobowiązany do naprawienia szkody, a odpowiedzialność przejmuje za niego towarzystwo. Do niektórych kart dołączane jest także ubezpieczenie KL, zapewniające pokrycie kosztów leczenia w czasie wyjazdów zagranicznych. Dodatkową opcją może być ubezpieczenie ryzyka związanego z uprawianiem sportu wyczynowego.
Kartę można kupić przez Internet, w biurach podróży, centrach handlowych czy placówkach towarzystw.

Karty oferowane przez ubezpieczycieli

Planeta Młodych
Dla wszystkich w wieku od 6 do 33 lat, obejmuje:
- całoroczne ubezpieczenie NNW i OC na całym świecie,
- całoroczne ubezpieczenie KL ('turystyczne') na całym świecie
- całoroczne ubezpieczenie sportów ekstremalnych
- szereg zniżek
Dostępna jest w czterech wariantach: Classic, Classic Sport, Travel, Travel Sport z różnymi sumami ubezpieczenia, ceny kształtują się od 35 do 100 zł. Posiadacze karty ubezpieczeni są w Signal Iduna.
Euro 26
Karta ta – wbrew nazwie - dostępna jest w dwóch wariantach: Euro 26 Classic dla osób w wieku od siedmiu do 30 lat i Euro 26 Student dla uczących się i studiujących w wieku od siedmiu do 30 lat. Karta Student stanowi też międzynarodowe potwierdzenie statusu osoby uczącej się, co daje dostęp do zniżek w wielu miejscach na świecie.
Karta Euro 26 Classic występuje w 3 wariantach: bez ubezpieczenia, world i sport.
W ramach Karty Euro 26 Student możliwe są natomiast następujące opcje:
- Euro 26 bez ubezpieczenia
– Euro 26 Polska; obejmuje ubezpieczenie NNW działające w Polsce (z sumą ubezpieczenia 20 tys. zł) oraz OC w życiu prywatnym (do 80 tys. zł); kosztuje 50 zł rocznie;
– Euro 26 Polska Sport; ubezpieczenie NNW w Polsce (suma 15 tys. zł), OC w życiu prywatnym (do 80 tys. zł), OC związane z uprawianiem sportów (do 10 tys. zł); karta kosztuje 65 zł;
– Euro 26 World; ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (oprócz USA i Kanady) do 60 tys. euro, ubezpieczenie NNW (5 tys. euro), OC (20 tys. euro); cena karty – 73 zł;
– Euro 26 Sport; takie same ubezpieczenia jak w wersji World plus OC związane z uprawianiem sportów (5 tys. euro) oraz koszty ratownictwa (5 tys. euro); kosztuje 136 zł.
Ubezpieczenie oferuje AXA.
ISIC
Karta dla studentów studiów stacjonarnych i podyplomowych uczelni państwowych i prywatnych bez ograniczenia wieku oraz uczniów powyżej 12. roku życia (gimnazja i szkoły średnie). Legitymacja ISIC jest ważna maksymalnie 16 miesięcy (wrzesień – grudzień). Może być bez ubezpieczenia (kosztuje wtedy 24 zł) lub z ubezpieczeniem w dwóch wariantach:
– z NNW działającym w Polsce (suma ubezpieczenia 25 tys. zł); cena karty 54 zł;
– z NNW (25 tys. zł) oraz ubezpieczeniem kosztów leczenia (250 tys. zł) za granicą (oprócz USA, Kanady, Australii i Japonii); karta kosztuje 69 zł; za dodatkową opłatą (20 zł) można dokupić ubezpieczenie NNW ważne w Polsce; gdy dopłaci się 47 zł do podstawowej ceny karty, otrzyma się krajowe NNW, ubezpieczenie związane z uprawianiem sportów ekstremalnych i OC w życiu prywatnym działające w Polsce i za granicą; natomiast po dopłaceniu do ceny karty 80 zł ubezpieczenie KL obejmie także USA, Kanadę, Australię i Japonię.
Ubezpieczycielem jest Compensa.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA