fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy drzewne chcą manifestować w sprawie sprzedaży drewna

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Część dużych firm drzewnych zamierza manifestować przed Kancelarią Premiera. Domagają się wprowadzenia umów wieloletnich, które gwarantowałyby im zaopatrzenie w drewno
Na 5, 6 i 7 października Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, skupiająca ponad 100 dużych firm zajmujących się przetwórstwem drewna, zaplanowała trzydniową pikietę przed siedzibą premiera.
To efekt braku reakcji rządu i Ministerstwa Środowiska na postulaty przedsiębiorców dotyczące zmian zasad sprzedaży drewna. Przedsiębiorcy domagają się, aby obok obecnie obowiązujących systemów sprzedaży w przetargach i poprzez aukcja elektroniczne Lasy Państwowe – monopolista w zakresie sprzedaży surowca – wprowadziły także umowy wieloletnie. Teraz, z powodu niskiej podaży drewna i coraz większego zainteresowania tym surowcem ze strony energetyki, firmy drzewne mają kłopoty z płynnym zaopatrzeniem.
– Ministerstwo Środowiska uważa, że można zmienić zasady, zmieniając ustawę, ale to długa droga, dlatego zaproponowaliśmy zmianę zarządzenia ministra środowiska, którym nadaje on statut Lasom Państwowym i uprawnienia dyrektorowi generalnemu do sprzedaży drewna – mówi Bogdan Czemko z PIGPD. Według izby wystarczyłoby dopisać, jakie zasady ta sprzedaż ma spełniać.
– Nie można zmienić zasad i wprowadzić umów wieloletnich bez zmiany ustawy – przekonuje jednak wiceminister środowiska Janusz Zaleski. – Poza tym niecały przemysł drzewny jest niezadowolony z obecnych zasad. Części firm obecny system odpowiada – dodaje.
Zdaniem Mariana Pigana, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, firmy drzewne dobrze wiedzą, że lasy same nie mogą wprowadzić zmian zasad sprzedaży drewna oraz umów wieloletnich. – Mogłyby one zostać uznane za sprzeczne z prawem konkurencji i narazić nas na karę od UOKiK – mówi Pigan.
Ostateczną decyzję w sprawie pikiety w Warszawie izba podejmie w najbliższy piątek podczas walnego zgromadzenia, na które zaproszono m.in. premiera, ministrów z jego kancelarii i ministra środowiska. – Jeśli ktoś z nich przyjdzie i zaproponuje rozsądne rozwiązanie, pikiety nie będzie – deklaruje Czemko.
Do 22 września br. Lasy Państwowe sprzedały ponad 25,3 mln metrów sześc. drewna. Zaplanowane pozyskanie na przyszły rok to 34 mln 618 tys. m sześc. – o ok. 0,5 mln m sześc. więcej niż w tym roku. Według oceny LP firmy zagraniczne stanowią nieliczną grupę wśród odbiorców drewna, ok. 1 proc. Zdaniem Bogdana Czemko te dane nie uwzględniają sprzedaży poprzez pośredników. – Jak wynika z danych GUS, od 2008 r. eksport drewna okrągłego wzrósł o 1000 procent, do 1,8 mln metrów sześc. w 2010 r. – zauważa Czemko. Ocenia, że energetyka kupiła w ubiegłym roku ok. 3 – 4 mln metrów sześc. drewna.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA