fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Europa bez Polski

Europa bez Polski; 2010
materiały prasowe
Warszawska Galeria Grafiki i Plakatu zaprasza na wystawę prac Jacka Sroki "Europa bez Polski". Można ją oglądać do 6 października
Jacek Sroka jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, nasz kraj pokazuje groteskowo. Na jego obrazach widzimy między innymi karczek z siedzącymi na nim muchami, kobietę z odkrytym biustem na tle półki z produktami spożywczymi i mapę Europy z dziurą zamiast Polski. Zobacz galerię zdjęć
"W bogatym dorobku malarskim i graficznym Jacka Sroki nie ma właściwie dziedziny życia, której artysta nie chciałby spenetrować i artystycznie skomentować – nie są to jednak artystyczne rebusy czy alegorie dnia powszedniego, ale głęboko przemyślane wizje, często okraszone spontanicznymi wybrykami fantazji.
(...)
Obrazy Sroki mówią o podstawowych wartościach – wolności, miłości i odpowiedzialności. Nie ma w nich odrobiny idealizacji, która czyni niebezpiecznym najdrobniejszy nawet przejaw naszego życia, jest wręcz – za przesłoną wszystkich tych sarkazmów i zręcznie kreowanej groteski – wyrazem współodczuwania. Surowość środków zastosowanych przez malarza miesza się w prezentowanych na wystawie obrazach z ich dekoracyjnością, lapidarność wypowiedzi z nieposkromioną wyobraźnią, która jest wyzwaniem dla oglądających, ale też zachętą do namysłu".
Barbara Kokoska
Galeria Grafiki i Plakatu
Jacek SROKA – EUROPA BEZ POLSKI.
17.09 – 6.10.2011
Jacek Sroka
Urodził się w 1957 roku w Krakowie.
Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.W 1981 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Mieczysław Wejmana.W latach 1981-89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni.
Uprawiał grafikę, malarstwo, rysunek. W grafice najchętniej posługuje się techniką akwaforty i akwatinty. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w wielu pokazach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jacek Sroka jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Grafika Atlantycka w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987). W roku 1988 zdobył Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA