fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Profil zaufany zamiast bezpiecznego podpisu elektronicznego

Elektroniczna procedura z użyciem profilu zaufanego ePuap
Rzeczpospolita
Od czerwca każdy Polak może wyrobić sobie za darmo podpis umożliwiający weryfikację tożsamości w kontaktach z e-administracją
Platforma ePUAP działa już od pewnego czasu, jednak dotychczas niewielu użytkowników skorzystało z możliwości, jakie ona daje. Większość wniosków trzeba było bowiem podpisywać bezpiecznym podpisem elektronicznym, a mało kto zdecydował się na jego wykupienie. Zniechęcało to także urzędników do udostępniania usług za pośrednictwem tej platformy, gdyż zdawali sobie sprawę, że mało kto z nich skorzysta.
Sytuacja zmieniła się 9 czerwca w tym roku. Od tej daty ePUAP pozwala na tworzenie profilu zaufanego. To nic innego jak jeden z rodzajów podpisu elektronicznego. Zastępuje on bezpieczny e-podpis w kontaktach z administracją i, co najważniejsze, jest całkowicie bezpłatny. Profil zaufany to rodzaj podpisu elektronicznego. W przeciwieństwie do tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego do jego złożenia nie potrzeba jednak karty i czytnika. Robi się to z poziomu przeglądarki internetowej, podając login i hasło w platformie ePUAP.
1,8 tys. osób w Polsce ma profil zaufany, który umożliwia podpisywanie pism urzędowych
Zanim użytkownik założy profil zaufany, musi zarejestrować swe konto w portalu ePUAP (wymaga to podania podstawowych informacji o sobie i wybrania loginu i hasła). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Później użytkownika czeka jeszcze wizyta w wybranym urzędzie, gdzie na podstawie przedłożonego dowodu osobistego potwierdzi swą tożsamość. Weryfikacja ta jest możliwa we wszystkich urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, a także urzędach gmin, które to zadeklarowały. W tej chwili łącznie jest 605 takich punktów. Tak więc każdy powinien znaleźć urząd w swojej okolicy.
To jedyna konieczna wizyta w urzędzie. Od momentu potwierdzenia tożsamości i uaktywnienia profilu zaufanego użytkownik może się nim posługiwać tak jak każdym e-podpisem. Dzięki temu kolejne sprawy urzędowe można już będzie załatwiać bez wychodzenia z domu, przy założeniu, że urząd daje taką możliwość.
Osoby posiadające bezpieczny podpis elektroniczny nie muszą osobiście potwierdzać tożsamości w urzędzie. Po zalogowaniu w platformie ePUAP wypełniają wniosek o założenie profilu zaufanego, podpisują go bezpiecznym podpisem elektronicznym, co pozwala na weryfikację tożsamości na odległość. Po aktywowaniu profilu zaufanego do podpisywania e-pism urzędowych można używać zarówno bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i profilu zaufanego ePUAP.
Profil zaufany zastępuje w kontaktach z administracją podpis odręczny. Użytkownik loguje się na stronie epuap. gov.pl, wybiera sprawę, jaką chce załatwić, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym i następnie przesyła do urzędu.
Zobacz cały poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA