fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Milionowe inwestycje w polskie niebo

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Ponad 115 mln zł wyda w tym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na swoje inwestycje
W piątek zostanie podpisana umowa na budowę nowej wieży kontroli ruchu w Rzeszowie. Inwestycje za 14,7  mln zł zrealizuje Skanska. To o ponad 4 mln zł taniej niż PAŻP szacował. Budynek ma powstać w ciągu 49 tygodni.
Tegoroczne inwestycje szacowane na ponad 115 mln zł to zarówno centra i wieże kontroli ruchu lotniczego, jak i obiekty łączności, nawigacji i dozorowania (radiolokacji). Te wydatki będą rekordowymi na rozwój infrastruktury nawigacyjnej. W zeszłym roku agencja wydała na rozwój 96 mln zł, podobnie jak w roku 2009.
W 2008 roku wydatki mające przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa na niebie i przepustowości polskiej przestrzeni powietrznej wyniosły 80 mln zł. Przed 2007 rokiem, kiedy Agencja była częścią Polskich Portów Lotniczych, jej roczne wydatki na inwestycje wynosiły  kilka – kilkanaście mln złotych.
-  W ostatnich latach PAŻP nadrabia zaległości inwestycyjne. Odtwarza infrastrukturę łączności, nawigacji i dozorowania, a także inwestuje w nowe urządzenia i systemy niezbędne do obsługi ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej i na lotniskach – mówi Krzysztof Banaszek Prezes PAŻP.
Obecnie trwa budowa wież kontroli ruchu w Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie i Łodzi. Ta ostatnia jest najbardziej zaawansowana – trwają roboty uzupełniające, które zakończą się w październiku. W Poznaniu i we Wrocławiu powstają ośrodki radarowe, dokumentacja projektowa ma powstać do maja 2012 r.
Na realizowane przez siebie inwestycje PAŻP otrzymała dofinansowanie z dotacji unijnych w ramach rządowego programu Infrastruktura i Środowisko.
W tym roku PAŻP obsłużyła już ok. 630 tys. operacji lotniczych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA