fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Rejestracja znaku towarowego w UE: Godła państwowego nie zarejestrujesz jako znak towarowy

Manifestacja symboli reżimu komunistycznego jest zakazana
rp.pl
Godło Związku Radzieckiego nie może zostać zarejestrowane jako wspólnotowy znak towarowy
Tak orzekł dzisiaj Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie rejestracji godła Związku Radzieckiego jako wspólnotowego znaku towarowego (sygnatura: T-232/10 Couture Tech Ltd/OHIM).
Z prośbą o jego rejestrację zwróciła się spółka Couture Tech Ltd, zajmująca się międzynarodowymi aspektami działalności jednego z rosyjskich projektantów mody.
Urząd do spraw postępowań dotyczących wspólnotowych znaków towarowych (OHIM) odrzucił to zgłoszenie, uzasadniając swoją decyzję tym, że zgłoszony znak towarowy stanowił wierne odtworzenie godła byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Zaś symbole związane z byłym ZSRR są postrzegane jako sprzeczne z porządkiem publicznym i z dobrymi obyczajami przez znaczącą część odbiorców zamieszkałych w tej części UE, która była poddana reżimowi sowieckiemu.
W związku z odmową rejestracji, spółka wniosła do sądu skargę o stwierdzenie nieważności decyzji OHIM.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał jednak decyzję OHIM w mocy. Stwierdził, że znaku towarowego nie rejestruje się, jeżeli jest on sprzeczny z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami w części Unii, przy czym część tę może stanowić także pojedyncze państwo członkowskie.
Dlatego też, dokonując wykładni pojęć porządku publicznego i dobrych obyczajów należy uwzględnić szczególne uwarunkowania każdego z państw członkowskich rozpatrywanych odrębnie.
Więcej w serwisie:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA