fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Geje oficjalnie w amerykańskiej armii

fot. Michael Oh
Flickr
Amerykańska armia złagodziła przepisy dotyczące homoseksualizmu. Po prawie 20 latach zniesiono zasadę "don't ask, don't tell" - „nie pytaj i nie mów”.
Amerykańscy żołnierze mogą teraz otwarcie mówić o swojej orientacji seksualnej i, w przypadku homoseksualistów, nie muszą obawiać się zwolnienia ze służby lub śledztwa.
Wcześniej geje i lesbijki mogli służyć w wojsku pod warunkiem, że nie mówili otwarcie o swojej seksualności; zwierzchnikom zaś nie wolno było o to pytać.
Dziś zaczęło obowiązywać uchylenie prawa z 1993 roku, zezwalającego gejom na służbę wojskową tylko pod warunkiem, że nie będą ujawniać swej orientacji seksualnej. Jak pisze agencja Associated Press, w Kongresie USA wciąż są przeciwnicy takiego rozwiązania, ale Pentagon zapewnia, iż nie podważy ono zdolności wojska do pozyskiwania rekrutów i do prowadzenia wojen.
Siły lądowe wydały  lakoniczne oświadczenie, w którym wskazano, że prawo z 1993 roku zostało uchylone.
- My nie jesteśmy narodem, który mówi "nie pytaj i nie mów", jesteśmy narodem, który mówi "z wielu jedno" - powiedział wcześniej prezydent Barack Obama, podpisując dokumenty w tej sprawie.
W wielu miejscach Stanów Zjednoczonych zorganizowano tak zwane „Znośne imprezy", by uczcić moment zniesienia obowiązującego od 1993 roku przepisu, wprowadzonego za czasów prezydentury Billa Clintona.
Od kilku tygodni przyjmowane są wnioski gejów o przyjęcie do wojska; z ich rozpatrzeniem czekano na wejście w życie uchylenia prawa z 1993 roku. Wstrzymane zostają także wszelkie śledztwa, wydalenia z wojska i inne procedury administracyjne, wszczęte na mocy uchylonego teraz prawa. Żołnierze, wydaleni z wojska w ramach polityki "nie pytaj, nie mów" będą mogli występować o przyjęcie ich z powrotem.
Nie przewidziano zmian, dotyczących uprawnień do przywilejów wojskowych. Wszyscy żołnierze mają już prawo m.in. do wyznaczenia beneficjenta polisy na życie i opiekuna na wypadek obrażeń czy choroby.
 
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA