fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Lewiatan: Wzrost w przyszłym roku w okolicach 3 proc.

Eksperci organizacji przedsiębiorców Lewiatan nie spodziewają się dużego spadku dynamiki PKB w 2012 roku
W 2011 roku PKB wzrośnie o 3,8 – 4 proc. W przyszłym roku nasza gospodarka nieco zwolni i będzie się rozwijała w tempie 3 proc. – prognozują ekonomiści przygotowujący indeks biznesu PKPP Lewiatan.
Zmniejszą się inwestycje publiczne, ponieważ powoli kończą się środki unijne. Maleją wydatki w stosunku do PKB, a spowolnienie u naszych głównych partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech, oraz zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych nie będą sprzyjały wzrostowi konsumpcji. W ocenie ekonomistów bankowych nie ma więc co liczyć na szybkie zwiększanie się popytu konsumpcyjnego, co osłabi PKB.
Eksperci Lewiatana są jednak większymi optymistami. Wprawdzie ostatnie odczyty Indeksu biznesu Lewiatana raczej nie wskazywały umocnienia koniunktury, jednak jest szansa na utrzymanie przyzwoitej dynamiki konsumpcji, chociaż nie na poziomie pierwszej połowy 2011 roku.
– Z naszych badań małych i średnich firm wynika, że w 2012 roku będzie malało tempo inwestycji firm – podkreślił prof. Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana. – Jednak nie spodziewam się drastycznego ograniczenia konsumpcji. Także w opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównego ekonomisty Lewiatana, na wzroście PKB nie odbije się negatywnie popyt zewnętrzny.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA