fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Głosowanie korespondencyjne niepełnosprawnych: poczta pomoże za darmo

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Osoby niepełnosprawne głosujące korespondencyjnie nie będą musiały nadawać przesyłki wyborczej na poczcie ani nawet wrzucać koperty ze swoim głosem do skrzynki
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem ministra infrastruktury zadania związane z obsługą głosowania korespondencyjnego przez niepełnosprawnych będzie wykonywał pocztowy operator publiczny, czyli Poczta Polska.
Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe po raz pierwszy w wyznaczonych na  9 października wyborach parlamentarnych. Koperta zwrotna, w której wyborca umieści kopertę zawierającą karty do głosowania, ze względu na konieczność zapewnienia tajności aktu oddania głosu będzie traktowana jak przesyłka listowa, ale o szczególnym statusie i według specjalnej procedury. Ponadto kodeks wyborczy zwolnił przesyłki wyborcze z opłat pocztowych. Z tych względów niemożliwe będzie nadanie jej poprzez wrzucenie do skrzynki pocztowej bądź też listem poleconym na poczcie.
Odbywać się to będzie inaczej: zaklejoną kopertę zwrotną przedstawiciel poczty  listonosz  odbierze za pokwitowaniem od wyborcy niepełnosprawnego w jego miejscu zamieszkania. Najpóźniej może to się stać w ostatnim dniu roboczym przed dniem wyborów, czyli w piątek 7 października.
Odebrane koperty trafią do wyznaczonych placówek pocztowych, w których będą gromadzone i zabezpieczane. W dniu wyborów pocztowcy doręczą je do komisji wyborczych wyznaczonych przez urzędy gmin do głosowania korespondencyjnego. Upoważnieni przedstawiciele komisji dopełnią aktu wyborczego, wrzucając koperty z głosami do urny.
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA