fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Do lekarza przez Internet, po leki z e-receptą

Recepty bez refundacji lekarz wystawi na zwykłej kartce papieru
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Są już pilotażowe rozwiązania umożliwiające zapisy online do lekarza oraz realizację e-recept
Internetowe konta pacjenta (IKP), e-rejestracja czy e-recepta to tylko niektóre z usprawnień  chorych. Ich wprowadzenie w aptekach i placówkach medycznych umożliwi nowa ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2012 r., a wszystkie rozwiązania mają być stopniowo wprowadzone w kraju do 2014 r. Już teraz w kilku regionach działają pilotaże informatycznych rozwiązań.

Cukrzycy online

W Krakowie od maja 2011 r. funkcjonują internetowe konta pacjenta (IKP). Prototyp prowadzi Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CSIOZ) – agenda resortu zdrowia.
– Konta są na razie przeznaczone tylko dla cukrzyków i obsługujących ich lecznic. Wybraliśmy akurat tę grupę chorych, bo cukrzycy muszą się często badać i być w stałym kontakcie z lekarzem diabetologiem, a IKP to umożliwia. Konta testujemy w Krakowie, ponieważ jest tam dużo specjalistycznych przychodni diabetologicznych – mówi Ireneusz Misik, kierownik projektu z centrum.
IKP jest portalem, na którym każdy diabetyk ma swoje indywidualne konto. Po zalogowaniu się może na nim znaleźć wszystkie informacje o swoich wynikach badań, skierowaniach, zwolnieniach, historię choroby czy przypomnienia o terminie kolejnej wizyty u lekarza. W razie potrzeby cukrzyk modyfikuje lub wprowadza na profil nowe dane. Wgląd do IKP może mieć również diabetolog upoważniony przez właściciela konta. Medyk wysyła wówczas wiadomości choremu lub planuje mu opiekę zdrowotną. Jeśli natomiast pacjent chce się starać o rentę lub odszkodowanie, drukuje sobie z systemu potrzebne dokumenty.
Oprócz indywidualnych profilów pacjentów Centrum Systemów Informacyjnych w kwietniu 2011 r. zaczęło testować prototyp elektronicznej recepty w Wielkopolsce, powiecie lesznieńskim. Ireneusz Misik podkreśla, że wybór padł na zachodnią część kraju, ponieważ w tamtejszych gabinetach lekarskich panuje porządek, a służba zdrowia jest skomputeryzowana.

E-recepty w Lesznie

E-recepta to internetowe konto, na którym pacjent i lekarz znajdują informacje o tym, jakie leki są zalecane choremu, a jakie już wykupił. Wystawiają je lekarze pracujący w jednej z 21 placówek biorących udział w pilotażu. Wystarczy, że podczas wizyty przepiszą farmaceutyk przy użyciu komputera i poproszą pacjenta o wprowadzenie kodu PIN. Chory dostaje czytelną wydrukowaną receptę papierową, a jej odpowiednik w wersji elektronicznej trafia na konto e-recepta. Mają do niego dostęp również apteki biorące udział w pilotażu, a pacjent, który chce kupić lek w jednej z nich, musi dać papierowy dokument farmaceucie. Ten przystawia go do czytnika kodów kreskowych i automatycznie widzi w systemie, jakie leki i ile opakowań ma wydać choremu.
– IKP i e-recepty to bardzo duże ułatwienie dla pacjentów i lekarzy. Aby je wprowadzić w całym kraju, potrzebna jest jednak współpraca wielu instytucji, m.in. NFZ, stowarzyszeń dyrektorów szpitali czy aptekarzy. Są na razie niechętne, bo nie rozumieją znaczenia tych przedsięwzięć, a resort nie prowadzi kampanii edukacyjnych – ocenia Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich.
Niezależnie od pilotaży CSIOZ pacjenci Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki mogą zapisać się do lekarza specjalisty przez Internet.
– Chory wieczorem wchodzi na naszą stronę internetową, wybiera dostępny termin wizyty u lekarza specjalisty i zapisuje się. Wystarczy, że będąc u nas wcześniej, podał numer komórki, na który później system e-rejestracja wysyła esemesa potwierdzającego kolejną wizytę – mówi Adam Sobczak, informatyk z lecznicy. Podobne usprawnienia w swojej przychodni planuje wkrótce Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Każdy z działających już pilotaży kosztuje 3,8 mln zł. W 85 proc. finansuje je Unia Europejska, a 15 proc. pochodzi ze środków krajowych. ?
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.nowosielska@rp.pl
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA