fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rośnie zainteresowanie firm handlem ze Wschodem

Polski eksport na Wschód przyspiesza. Może być także bezpieczniejszy.
Możliwościom rozwoju eksportu polskich firm na rynki Kazachstanu, Uzbekistanu, Ukrainy oraz Wietnamu poświęcona była wczorajsza konferencja Export Finance II zorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Spotkania Export Finance mają charakter ekspercki – ich celem jest przekazanie firmom informacji o specyfice poszczególnych rynków, prawnych uwarunkowaniach prowadzenia handlu czy możliwości prezentacji produktów i usług. Przedsiębiorcy mogli także zapoznać się z instrumentami ubezpieczania eksportu i eksporterów.
Popyt na tego typu wiedzę rośnie, bo handel ze Wschodem stale się rozwija. Według danych GUS, w pierwszym półroczu 2011 obroty towarowe pomiędzy Polską a Ukrainą wzrosły o 42 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosły 3,45 mld dolarów. W tym polski eksport zwiększył się o 23 proc. Co prawda polski eksport rośnie wolniej niż import, ale w porównaniu z I kwartałem jego tempo znacznie przyspieszyło.
79 mld euro wyniósł polski eksport po siedmiu miesiącach roku
Rośnie także eksport do Tadżykistanu: choć wzajemne obroty handlowe z reguły nie przekraczają poziomu 30 mln dol. rocznie, to w latach 2000 – 2007 eksport z Polski do tego kraju zwiększył się przeszło 11-krotnie. Potem co prawda zmalał, ale w roku ubiegłym zaczął znowu przyspieszać.
Konferencję zorganizowano przy współudziale Ministerstwa Gospodarki, PARP, KUKE oraz Kancelarii Rodl & Partner.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA